Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dün yatay seyreden Dolar/TL, bugüne artışla başladı ve Dolar/TL 30,6830’a kadar yükselerek rekor kırdı. Euro/TL ise yüzde 0,09 artışla 33,0768’den işlem gördü.- Doların satış fiyatı 30,5960 lira, euronun satış fiyatı ise 33,0010 lira olmuştu.- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni Başkanı Fatih Karahan ilk “Enflasyon Raporu” toplantısını TCMB Başkan Yardımcıları Cevdet Akçay ve Hatice Karahan ile birlikte gerçekleştirdi. Karahan, parasal sıkılığın fiyatlama davranışlarına yansımasının öngördüklerinden daha güçlü olduğunu ifade etti.
– Karahan, faizlerde indirim ya da artışın kısa vadede planlamadığı mesajını verdi. 2024, 2025 ve 2026 yıl sonu enflasyon tahminlerinin bir önceki rapordaki haliyle korunduğunu aktaran Karahan, 2024 yıl sonu tahmininin yüzde 36, 2025 yıl sonu tahmininin ise yüzde 14 olduğunu kaydetti.
– TCMB Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay, enflasyon hedefinin neden değiştirilmediğini şu sözlerle açıkladı: “Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti mevduat faizi linki kopmuş, politika faizi enflasyon linki kopmuş, faiz kur linki kopmuş durumda. Biz yedi aydır kopan linkleri tekrar ihdas ediyoruz. Bu bağlar tekrar ihdas edilecek.”
– Akçay, “Yüzde 36 hedefi iddialı ama iddiasız hedef koyan merkez bankası bence oksimorondur.” dedi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap