Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Altın Cuma günü Asya’da yükseldi. ABD’nin endişe verici GSYH verileri, yatırımcıların bazılarını güvenli liman varlığına yönlendirdi. Bununla birlikte Fed’in önümüzdeki hafta yapacağı politika toplantısında faizleri agresif şekilde artırması beklenirken sarı metal, 2021 Eylül ayından beri en büyük aylık düşüşünü yaşayacak gibi görünüyor.

Altın vadeli işlemleri %0,87 artışla 1.907,70 dolara yükseldi ancak nisan ayında bugüne kadar %2 civarı düşüş yaşadı.

ABD’nin GSYH’si ilk çeyrekte %1,4 küçüldü. DailyFX döviz stratejisti Ilya Spivak’in Reuters’e yaptığı açıklamaya göre bu, Fed üzerindeki ima ettiği kadar agresif hareket etme baskısını bir nebze yatıştırabilir. Bu durum son haftalarda altın üzerinde baskı yaratıyor.

Spivak, “Bu veri altına biraz can vererek doları az da olsa geri çekti. Yine de bu hareketlerin devam etmesini beklemiyorum.” dedi.

Fed politikacıları 2022 yılında faizleri daha hızlı bir tempoda artırma planı etrafında birleşiyor. Ancak ekonomik bir resesyondan kaçınacak temponun ne olduğu konusunda henüz fikir birliğine varamadılar.

Bununla birlikte altın, 2021 Eylül ayından beri gördüğü en büyük aylık düşüşü yaşama yoluna girdi. Dolar ve 10 yıllık Hazine getirileri Nisan ayında bugüne kadar güçlü artışlar yaşadı. Cuma günü dolar düştü ancak bir önceki seansta rakip dövizler karşısında gördüğü 20 yılın zirvesine yakın seyretti.

City Index’te kıdemli piyasa analisti olan Matt Simpson, “ABD doları olarak bilinen yük treni, bir noktada yavaşlamak zorunda kalacak. Ve yavaşladığında bu, altın için iyiye işaret olabilir.” dedi.

Diğer kıymetli metallerden gümüş %0,1 artarken paladyum %0,5 yükseldi. Platin ise %0,5 değer kaybetti. Üçü de aylık olarak düşüş yaşamaya hazırlanıyor.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap