Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pazartesi günü ABD doları zayıfladı. Çin’deki karantinaların hafifletilmesiyle küresel büyümenin destek görebileceği umutları, risk hissiyatını geliştirdi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,5 düşüşle 102,660’ya geriledi. Mayıs ortasında 20 yılın zirve seviyelerinde işlem görüyordu.

Risk hissiyatındaki artış yüzünden güvenli liman dolar ivme kaybetmiş görünüyor. Çin’in ticaret merkezi Şanghay’ın, şehir genelindeki karantinayı kaldırıp 1 Haziran’dan itibaren normalleşeceğine dair haberler risk iştahını destekledi.

Buna ek olarak Pekin, geçen hafta faizlerde beklenmedik büyük bir indirim yaptı. Bu, Çinli idarelerin ekonomiye destek sunacağının bir işareti olarak yorumlandı.

ING analistleri, “Dolar endeksi 102,30’a doğru ufak bir düzeltme yaşayabilir ancak biz bunu bir tepe oluşturma aktivitesinden ziyade boğa piyasasının konsolidasyonu olarak görüyoruz.” dedi. “Fed sıkılaştırma beklentilerini söndürmedikçe dolarda bir tepe oluşması mümkün görünmüyor.”

Yuan geçen hafta 2020’den beri en iyi haftasını yaşadıktan sonra USD/CNY çifti düşmeye devam etti ve %0,5 değer kaybederek 6,6592’ye geriledi.

Riske hassas Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları pek çok haftanın en yüksek seviyesine ulaştı; AUD/USD %1,1 artışla 0,7111 ve NZD/USD ikilisi %1,2 yükselişle 0,6467 oldu.

Avustralya Cumartesi günü yeni bir hükümet seçti ancak bunun, Avustralya Merkez Bankasının para politikasıyla ilgili düşüncesini etkilemesi beklenmiyor. Yeni Zelanda Merkez Bankası ise Çarşamba günü nakit faizini 50 puan artırabilir.

Almanya’nın IFO işletme iklimi endeksinin Mayıs raporu öncesinde EUR/USD %0,5 artarak 1,0608’den işlem gördü.

İngiltere konut piyasası güçlü olmaya devam ederken GBP/USD %0,7 değer kazanarak 1,2573’ten alıcı buldu. Gayrimenkul şirketi Rightmove verilerine göre İngiltere’deki evler için talep edilen fiyatlar, art arda dördüncü ayda da yeni bir rekora yükseldi. Mayıs ayında fiyatlardaki artış, %2,1 ile 2014’ten beri görülen en hızlı tempoyu yakaladı.

Bu haftanın ilgisi Çarşamba günü Fed’in paylaşacağı toplantı tutanaklarına dönecek. Yatırımcılar ABD merkez bankasının, ekonomiyi resesyona sokmadan 40 yılın zirvesinde olan enflasyonu kontrol altına alıp alamayacağını anlamak adına tutanakları inceleyecek.

Fed Mart ayından beri faizlerde 75 puanlık artış yaptı bile ve piyasalar, Haziran ve Temmuz toplantılarında 50’şer puanlık faiz artırımı olasılığı ile fiyatlanıyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap