Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Euro-Dolar döviz kuru, yatırımcı beklentilerinin altında gelen ABD enflasyon verilerinin yayınlanmasının ardından yükseldi ve Covid vakalarında bir artışın ABD ekonomik faaliyetini vurduğuna dair ek kanıt sağladı.

TÜFE enflasyonu Ağustos’ta aylık bazda %0,3 artarak %0,4’lük beklentinin ve bir önceki aya ilişkin %0,5’lik beklentilerin altında kaldı.

Ancak, piyasalar açısından fiyat değişiminin daha önemli ölçüsü olan çekirdek TÜFE enflasyonu, Ağustos ayında aylık sadece %0,1 artarak %0,3’lük beklentileri kaçırdı.

Temmuz’un çekirdek okuması %0,3 ile daha yüksekti ve bu da en yüksek enflasyonun geçmiş olabileceğini gösteriyor.

Veriler, Federal Rezerv’in ilk faiz artırımı beklentilerini geleceğe doğru itecek ve bu, Dolar’a olan talebi kolaylaştıran bir dinamiktir.

Verilerin ardından Dolar düştü: Euro-Dolar döviz kuru (EUR/USD), verilerin yayınlanmasının hemen ardından 1.1840’a yükseldi.

Bu arada Pound-Dolar oranı yüzde üçte bir oranında artarak 1.3885’te kaldı.

CIBC Capital Markets Kıdemli Ekonomisti Andrew Grantham, “Aylık fiyat artışları azalıyor olabilir, ancak yıllık enflasyon oranı şimdilik kırmızı sıcak” diyor.

Yıllık TÜFE Ağustos ayında %5,3 olarak gerçekleşmiş ve Temmuz ayındaki %5,4’lük okumanın birkaç baz puan altında kalsa da aslında yatırımcı beklentilerini karşılamıştır.

Ancak yıllık Çekirdek TÜFE, Ağustos ayında %4,0 ile beklenen %4,2’yi kaçırdı ve bir önceki ayın %4,3’ünden daha düşük oldu.

CIBC Capital Markets, ABD’de artan Covid-19 sayılarının, bazı hizmetlerde talep üzerinde olumsuz bir etki gözlemleyerek, daha yumuşak okumalarda potansiyel olarak rol oynadığına dikkat çekiyor.

Nitekim, hem otel hem de uçak bileti fiyatları Ağustos’ta %9 gibi keskin bir düşüş yaşadı.

Grantham, “Talepteki toparlanma ve bazı devam eden arz kesintileri nedeniyle aylık fiyat artışlarının 2022’nin başlarında/ortalarında yeniden hızlandığını görmeden önce, bu sonbahar/kış enflasyonda geçici bir durgunluk olacak” diyor.

Baş Ekonomist Ian Shepherdson, “Temel fikir birliği her zaman çok yüksek görünüyordu, ancak bizim için ekstra olumsuz sürpriz, yolcu sayıları Covid Delta dalgası karşısında düşerken havayolu ücretlerinde %9,1’lik düşüş; daha küçük bir düşüş bekliyorduk” diyor. Pantheon Makroekonomisinde.

2021’de enflasyonun önemli bir itici gücü olan kullanılmış araba fiyatları, Şubat ayından bu yana ilk düşüş olan %1,5 düştü ve Pantheon Makroekonomisi, bunun, bu bileşende sürekli bir düşüşün başlangıcı olabileceğini düşünüyor.

Shepherdson, “Önümüzdeki birkaç ay içinde mütevazı çekirdek TÜFE baskıları bekliyoruz” diyor.

“Gelecek yıl için büyük hikaye, daha güçlü üretkenlik artışının daha hızlı ücret artışını ne ölçüde dengelediği ve böylece yeniden açılan TÜFE artışının sürdürülebilir enflasyona dönüşmesini engellemesi olacak. İyimseriz” diye ekliyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

1 Comment

  • Hekin
    Posted 17 Eylül 2021 11:06

    Ne zaman iner dollar 5 tl ye

Bir yorum yap