Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Döviz kurları, artan yabancı ilgisinin etkisiyle şu anda yatay bir seyir izlemektedir. Dolar/TL bugün 32,17 seviyesinde alıcı bulurken, Euro/TL ise 35,06 civarında işlem görmektedir. Merkez Bankası haftalık verileri bugün iç veri gündeminde yer almaktadır ve bankacılar, verilerin rekor yabancı girişi ve hızlı rezerv artışını teyit edeceğini öngörmektedir.

TCMB’nin öncü verilerine göre, yerel seçimi takip eden 1,5 ayda 42 milyar dolarlık rezerv biriktirdiği görülmektedir. Geçen hafta yabancı yatırımcının TL cinsinden yaklaşık 1.5 milyar dolarlık tahvil alımı yaptığı bilinmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Katar Ekonomik Forumu’nda fiyat istikrarının sağlanması için hükümetin kararlı olduğunu ve enflasyonu düşürmek için sağlam bir programı olduğunu vurgulamıştır.

Dolar/TL Nisan ayında sınırlı bir kazanç elde ederken, mayıs ayında şu ana kadar yatay bir seyir izlemektedir. Fitch Ratings’e göre, yabancı yatırımcılar Türkiye’ye geri dönmeye başlamış ve refinansman riskleri azalmıştır. Bankacılara göre bugün açıklanacak verilerden swap hariç net rezerv geçen hafta rekor bir artış gösterecek ve net rezerv 31 milyar dolara yükselecektir. Toplam brüt rezerv ise 134.5 milyar dolar olacaktır.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap