Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yaz Sonu Tüketici Patlaması, Euro ve Dolar Karşısında Sterlin için Yatırımcı Talebini Yeniden Ateşleyebilir

– Banka tatili tüketici alemleri bekleniyor
– İngiltere ekonomisi yeniden hızlanırken
– GBP’yi yeniden canlandırabilir

İngiliz Sterlini, İngiltere’deki ekonomik büyümede yakın zamanda yaşanan yavaşlamanın yerini, kendine güveni artan tüketiciler tarafından yönlendirilen daha güçlü bir genişlemeye bırakacağı beklentilerine karşın, desteğini koruyabilir. Birleşik Krallık’taki iş faaliyetleriyle ilgili yeni bir kısa vadeli anket, eğlence ve konaklama sektöründeki işletmelerin %60’ının Ağustos Banka Tatili hafta sonu boyunca gelirlerinde bir artış öngördüğünü ve %13’ünün on yılın en yoğun Banka Tatili için hazırlandığını gösteriyor.

Barclaycard Payments KOBİ Barometresine göre, küçük ve orta ölçekli işletmeler arasındaki güven pandemi öncesi seviyelere dönüyor ve %40’ı önümüzdeki 12 ay içinde ek personel istihdam etmeyi planlıyor.

Güven, dikkat çekici olmayan Covid-19 vaka trendleri ve Ağustos ortasında kısıtlayıcı test ve izleme politikasının sona ermesi arasında geri dönüyor.

Barclaycard’dan elde edilen bulgular , CBI’ın perakendecilere yönelik düzenli Distribütör Ticaret anketinin Birleşik Krallık’taki perakende satışların Aralık 2014’ten Ağustos’a kadar olan süreden bu yana en keskin hızda büyüdüğünü ortaya koymasından sadece bir gün sonra geldi .

CIBC Capital Markets FX Stratejisi Başkanı Jeremy Stretch, “Tüketici tarafından yönlendirilen Birleşik Krallık’taki toparlanma anlatısının devam ettiğini öne süren son dağıtımlı ticaret anketi verileriyle, daha düşük işlem yapmak için EUR/GBP arayışına karşı önyargılı olmaya devam ediyoruz” diyor.

Euro, son iki hafta içinde Pound karşısında yükseldi ve EUR/GBP 0.8593’te zirve yaptı (Pound-Euro dip 1.1637), ancak daha istikrarlı bir küresel yatırımcı ortamı bu hafta Sterling’in dengesini yeniden kazanmasına yardımcı oldu.Sterlin’deki kısa vadeli oynaklık küresel duyarlılık tarafından yönlendiriliyor , ancak Pound’un nihayetinde 2021’de sona erdiği yer, İngiltere ekonomik büyümesine ve İngiltere Merkez Bankası politika beklentilerine bağlı.

Pound Sterling, Covid durumundaki hızlı bir iyileşme (hızlı bir aşı sunumu sayesinde) ve büyüme beklentileri arasında piyasaların Birleşik Krallık ekonomisine ilişkin beklentilerini ayarlamasıyla birlikte 2021’in ilk üç ayında hızlı bir yükseliş yaşadı.

Ancak Pound’un rallisi kısa süre sonra Euro karşısında istikrar kazandı ve bazı stratejistlerin kısmen İngiltere’deki ekonomik büyüme beklentilerinin soğumasının suçlu olduğunu söylemesiyle birlikte, para birimi son haftalarda Dolar karşısında tersine döndü.

Bu nedenle, ekonomi bir kez daha beklentileri aşan ekonomik raporlar sunmaya başlarsa, Pound yaz döneminde kaybettiği desteğin bir kısmını yeniden keşfedebilir.

İngiltere Merkez Bankası’nın piyasa tarafından 2022’de faiz oranlarını yükseltmesi bekleniyor, ancak burada not ettiğimiz gibi , Pound’un anlamlı bir yükselişi yeniden keşfetmesi için oran artışının zamanlaması öne çıkmalı ve/veya 2022’den sonra daha fazla faiz artışı beklenmelidir. çekiş.

Bunun gerçekleşmesi için ekonominin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve işgücü piyasasının gelişmeye devam etmesi ve bu süreçte ücretlerin daha yüksek gönderilmesi gerekir.

Stretch, “Bir dizi endüstriden elde edilen anekdotsal kanıtlar, işgücü kıtlığının ortasında önemli ücret artışına işaret ediyor” diyor.

Geçen hafta yayınlanan resmi veriler, Birleşik Krallık’taki açık işlerin Temmuz ayında rekor kırdığını, ücretlerin Nisan ve Haziran arasında %7,4 arttığını ve bunun da yükselen enflasyon beklentilerine yol açtığını ortaya koydu .

Enflasyonun uzun vadede %2,0’a yakın tutulmasını sağlamak İngiltere Merkez Bankası’nın görevidir, bu nedenle enflasyonun uzun bir süre için %2,0’ı aşan seviyelere yöneldiğine dair herhangi bir işaret, daha agresif bir faizi davet edebilir. İngiltere’de oran profili.

Bu, büyüme ve enflasyonun daha az sağlam olmasının beklendiği ülke veya bölgelere ait para birimlerine göre Pound’u destekleyecektir.

Stretch, “Şubat ve Temmuz arasında %6,7’lik bir ücret artışına tanık olan inşaatla birlikte, BoE’nin enflasyonist baskıların geçici riskleri kanıtladığına dair anlatımı test ediliyor. Sonuç olarak, 2022 ortası oran beklentilerinin yukarı itilmesi konusunda dikkatli olmaya devam ediyoruz” diyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap