Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kur korumalı mevduatta (KKM) uygulanan faizde üst sınırı kaldırdı.

Aralık 2021’de Türk lirasında yaşanan rekor kayıp nedeniyle döviz kurlarında tarihi yükselişler yaşandı. Hazine Bakanlığı ve Merkez Bankası, liralaşma strateji başlıklı tedbirler açıklarken bu kapsamda yer alan KKM için politika faizinin %3 kadar üzerinde faiz uygulanacağı koşulu getirildi.

2022’de %14 olan politika faizine göre bankaların KKM için vereceği maksimum oran %17 idi. Ağustos 2021’de başlayan faiz indirimiyle KKM faizleri de düşürüldü. Son olarak güncel politika faizi %9 göz önüne alındığında bankalar KKM için müşterilerine %12 faiz verebiliyor.

Merkez Bankası bankalara gönderdiği yazıda, TL’nin desteklenmesi için faiz üst sınırının kaldırılacağını açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugünkü enflasyon raporu sunumunda KKM’de faiz sınırının kaldırılması teklifinin bankalardan geldiğini, makul gördükleri için de bu kararı aldıklarını belirtti.

Son iki haftada 93 milyar TL azalan KKM hesapları önceki hafta 3 milyar TL, son haftada ise 12 milyar TL artış gösterdi. Toplam KKM mevduatı 1 trilyon 380 milyar TL’ye çıktı.

Liralaşma stratejisi kapsamında Merkez Bankaları, bankalara zorunlu karşılıklarda döviz tutma oranını değiştirdi. Dolayısıyla bankaların döviz oranının azalması durumunda tahvil tutmaları gerekiyor. Bu noktada bankalar daha caiz faizlerle müşterilerin dövizlerini TL’ye çevirmelerini istiyorlar.

Uygulanan politika amaç, TL varlıkların tercih edilmesini sağlamak ve bu yapılırken de kayıp yaşanmasının önüne geçmek.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap