Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Enflasyon endişeleri 10 yıllık ABD devlet tahvili getirilerini iki yılın zirvesine çıkarırken Avrupa’da dolar yükseldi.

ABD’nin 10 yıllık Hazine getirisi, Çin dışında neredeyse hiç kimsenin Covid-19’u duymadığı bir zamanda gördüğü %1,86 puana kadar yükseldi. Kısa vadeli faiz oranı beklentilerine daha hassas olan iki yıllık gösterge de iki yıl içinde ilk kez %1’i aştı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 95,287’ye ulaştı.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Yöneticisi Haruhiko Kuroda, geçen hafta basında bildirildiği gibi bankanın faizleri artırma olasılığını tartışmadığını söyledikten sonra dolar kısa süreliğine 115 yen üzerine geri döndü. Bu, bankanın gelecek iki yıl için enflasyon görünümünü %1,1’e çıkarmasına rağmen gerçekleşti. Bu oran yine de bankanın %2 hedefi altında.

Oxford Economics analisti Shreena Patel, “Öngörülebilir bir gelecekte BoJ’un politika faizlerinde değişim yapma olasılığının düşük olduğunu düşünüyoruz.” dedi. “Bu yıl yenin zayıf olacağına ancak daha fazla değer kaybı için sınırlı bir alan kaldığına inanıyoruz.”

Gün bazında USD/JPY %0,2 artışla 114,79’a yükseldi.

Fed’in, para politikasını BoJ’a göre daha çok sıkılaştıracağı beklentileri arasında bu ay dolar, yen karşısında beş yılın zirvesini gördü. Bu yılın ilk Fed toplantısı gelecek hafta yapılacak ve politikacılar geleneksel sessizlik dönemine girmiş durumda.

Avrupa’da sterlin, 1,3639 dolarda sterlin karşısında sakin seyretti ancak işsizlik oranının, Kasım ayına kadarki çeyrek dönemde beklenenden daha az düştüğünü gösteren rakamlara rağmen euro karşısında yükseldi. Analistler, işsizlik başvurusuna Kasım ayında yapılan düşüş yönlü sert revizyona ve Aralık ayında yine beklenenden daha büyük yaşanan düşüşe odaklandı. Bu durum İngiltere ekonomisinin, kış mevsiminde görülen Covid-19 dalgasının ilk bölümünü rahat bir şekilde atlattığını gösteriyor.

Almanya’nın Ocak ayına ait ZEW ekonomik hissiyat raporu öncesinde euro, 1,1402 dolarda pek değişmedi.

Gelişmekte olan piyasalara dönersek Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna sınırına yine tanklarını göndereceği korkusu artarken ruble tekrar düşüş yaşadı. USD/RUB paritesi %0,4 artışla 76,40’a yükselirken doların tekrar güçlenmesi ile bu hareket, gelişmekte olan diğer piyasa dövizleriyle büyük oranda benzer bir çizgideydi.

Ruble, Rusya’dan çıkan jeopolitik şoklara genelde kötü tepki verir ancak ülkenin döviz rezervi rekor seviyede yüksek olurken kamu borcu düşük ve şirketlerin döviz cinsinden borçlanması, 2014 yılında Ukrayna’yı işgal ettiğinden bu yana neredeyse yarı yarıya düştü. Petrol ve diğer emtia fiyatları hâlâ yüksek olduğundan ruble için birçok destek noktası var.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap