Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çarşamba günü dolar, güçlü perakende satış raporu sayesinde yükselirken İngiltere’de enflasyon raporunun Aralık ayında faiz artırımına işaret etmesiyle sterlin de değer kazandı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 95,938’e yükseldi. Daha öncesinde ise geçen yılın Temmuz ayından bu yana ilk kez 96,267 puana dokundu.

16 ayın en düşük seviyesi olan 1,1263 doların ardından EUR/USD ikilisi %0,1 düşüşle 1,1313’ten alıcı bulurken USD/JPY %0,1 artışla 114,88’den işlem gördü. İkili, 114,97 ile 2017 Mart ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Dolardaki bu artışlara yol açan son etken, ABD’nin Salı günkü perakende satış verileri oldu. Veriler, Ekim ayında şaşırtıcı bir şekilde %1,7’lik aylık büyüme yaşandığını gösterdi.

Bu, 1990 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gören tüketici fiyatlarının geçen hafta yarattığı ivmeye destek oldu ve ABD Fed’i, varlık alımlarındaki azaltımın temposunu hızlandırmaya ve faiz artırımı takvimini öne çekmeye itebilir.

Salı günü St. Louis Fed Başkanı James Bullard, sonraki birkaç toplantıda merkez bankasının “daha şahin bir yönde” ilerlemesi gerektiğini söyleyerek işleri daha karışık hale getirdi.

Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde da enflasyonu kontrol altına almak için para politikasında sıkılaşmaya gitmenin, Euro bölgesindeki toparlanmayı engelleyebileceği uyarısında bulunarak merkez bankasının yakın zamanda faizleri artıracağı fikrini karşı çıktı.

ING analistleri, “Euronun hâlâ düşüş eğiliminde olduğunu düşünüyoruz.” dedi ve ekledi: “Ve kısa vadeli gerçek değer modelimiz, 1,1300 altındaki bir hamlenin, aslında ana etkenlerdeki değişikliklere paralel olacağını gösteriyor: öncelikle kısa vadeli swap farkı ancak aynı zamanda göreceli eğri biçimi, göreceli hisse performansı ve küresel risk iştahı.”

Öte yandan İngiltere’de enflasyon, geçen ay 10 yılın en yüksek seviyesini gördükten sonra GBP/USD %0,3 artışla 1,3463’e yükseldi. Enflasyon okuması, merkez bankasının gelecek ay faizleri artıracağına dair beklentileri güçlendirdi.

Ekim ayında tüketici fiyatları yıllık %4,2 yükselerek beklentileri aştı ve Eylül ayındaki %3,1’lik okumanın epey üzerinde gerçekleşti.

Bir gün öncesinde ise İngiltere’de, hükümetin ücretsiz izin programı sona ermesine rağmen istihdam raporu beklenenden güçlü geldi.

Avustralya Merkez Bankası Yöneticisi Philip Lowe, 20222de faiz artırımı olacağı yönünde fiyatlanan piyasaya tam tersini işaret ettikten sonra AUD/USD %0,1 düşüşle 0,7300’e geriledi.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap