Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Goldman Sachs, Dolar rallisinin devamı için koşulların değişmediğini söylüyor.

Wall Street yatırım bankasından haftalık bir döviz brifingi, ABD tahvillerinin sunduğu daha yüksek verimin destekleyici olduğunu kanıtlıyor, ancak ikinci bir faktörün oyunda olduğunu söylüyor: küresel büyümeyi yavaşlatmak. Modellemeleri, küresel büyüme beklentilerindeki düşüşün Temmuz ayının sonundan bu yana G10 para birimlerinde Dolar karşısında 100-250 baz puanlık bir düşüş olduğunu ortaya koyuyor.

Goldman Sachs stratejisti Zach Pandl, “Her iki sürücünün de geniş Doların sürekli olarak aşağı hareket etmesi için dönmesi gerekiyor,” diyor. Dolar, geçen hafta Dolar endeksinin (döviz kurları sepetine göre Doların geniş bir ölçüsü) 93,72’ye ulaşmasıyla Kasım 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Hareket, Euro-Dolar döviz kurunun en son 04 Kasım 2020’de görülen seviyeler olan 1.1663’te çok ayın en düşük seviyesine düşmesiyle aynı zamana denk geldi. Bu arada Pound-Dolar döviz kuru bir ayın en düşük seviyesi olan 1.3602’yi gördü. Goldman Sachs ekonomistleri, Delta varyantının artan vakaları arasında geçen hafta hem ABD hem de Çin’de üçüncü çeyrek GSYİH büyümesi tahminlerini düşürdüler.

23 Ağustos Pazartesi günü, Çin’in yeni Covid vakası bildirmemesinin ardından, belki de o ülkedeki durumun kontrol altına alındığını düşündüren bir iyimserlik geldi. Dolar, küresel hisse senetlerindeki toparlanmanın ortasında Pazartesi günü usulüne uygun olarak düşük işlem gördü. Ancak, Delta varyantının bulaşıcılığı göz önüne alındığında, yatırımcılar bu hafta Çin Covid hikayesine karşı temkinli bir duruş sergileyecek. Asya’nın başka yerlerinde, Vietnam’ın Ho Chi Minh şehrini iki haftalık bir kilit altına almasıyla vakalar artmaya devam ediyor. Pandl, “Küresel büyüme beklentilerinin son G10 FX performansında oynadığı büyük rol göz önüne alındığında, yeni döngüsel Dolar şortlarını önermeden önce delta salgınlarının azaldığına dair daha fazla güvene ihtiyacımız olacak” diyor.

Goldman Sachs, Federal Rezerv’de daralmaya ilişkin çok önemli bir soruda, Kasım ayında bir daralma duyurusunun muhtemel olduğunu söylüyor. Piyasa Fed’in niceliksel genişleme programını (taping olarak bilinen bir süreç) azaltacağını duyurmasını beklediğinden, Dolar 2021’e kadar destek buldu; bu hareket muhtemelen bir faiz oranı artışını geri çekecek bir hareket. Goldman Sachs, niceliksel genişlemenin Kasım ayından itibaren toplantı başına 15 milyar $’a düşürülmesini bekliyor, bu da niceliksel genişlemenin 2022 yılının sonunda tamamlanacağı ve 2022’nin dördüncü çeyreğinde faiz artırımına yer bırakılacağı anlamına geliyor.

Goldman Sachs’ın puan tahminleri, Dolar için kazanç sağlayan kısa vadeli stratejik görüşlere sahip olmasına rağmen, üç ve altı aylık bir ufukta Doların daha zayıf olduğunu gösteriyor.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap