Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

GBP/USD paritesi, 1.3500 kilit psikolojik işaretinin oldukça altında kalsa da, Avrupa seansının erken dönemlerindeki dip seviyelerinden yaklaşık 35 pip hızla toparlandı.

ABD doları ABD Hazine tahvil getirileri sağlam bir canlanma ortasında olumlu bir not yeni hafta başladı. Fed’in güvercin görünümüne rağmen , yatırımcılar ABD merkez bankasının inatla yüksek enflasyonu kontrol altına almak için daha agresif bir politika tepkisi benimsemeye zorlanacağına ikna olmuş görünüyor. Bunun dışında, temkinli piyasa havası doların göreli güvenli liman statüsünü daha da destekledi ve GBP/USD paritesi üzerinde aşağı yönlü bir baskı yarattı.

Öte yandan, İngiliz Sterlini , İngiltere Merkez Bankası’nın geçen hafta sürpriz bir şekilde faiz oranlarını sabit tutma kararıyla baskı altına alındı. Bu, Birleşik Krallık hükümetinin Kuzey İrlanda Protokolü’nün 16. Maddesini tetikleyeceği endişelerinin ardından sterlin için ters bir rüzgar olarak hareket etti. Bununla birlikte GBP/USD paritesi, toparlanma girişiminin devamı veya yükseliş eğilimi olmamasına rağmen, 1.3400-ortaları yakınında iyi bir destek bulmayı başardı.

Temel zemin, düşüş eğilimi gösteren tüccarlar lehine sağlam bir şekilde eğilmiş görünüyor ve sonraki herhangi bir yükseliş hala bir satış fırsatı olarak görülebilir. Pazartesi günü ne İngiltere’den ne de ABD’den piyasaya sürülecek önemli bir piyasa hareketli ekonomik veri yok . Bu, GBP/USD paritesinin dibe vurmuş olabileceğini teyit etmeden ve daha fazla değer kazanan hamleler için pozisyonlanmadan önce 1.3500 seviyesinin üzerinde sürekli bir güç için beklemeyi ihtiyatlı kılıyor.

ABD oturumunun ilerleyen saatlerinde, trader’lar Fed Başkanı Jerome Powell’ın çevrimiçi bir konferansta yaptığı açıklamalardan ipuçları alacaklar . Bu, ABD tahvil getirileri ve daha geniş piyasa riski hissi ile birlikte USD talebini yönlendirecek. Bunun dışında BoE Başkanı Andrew Bailey’nin yorumları GBP’yi etkileyecek ve GBP/USD paritesine bir miktar ivme kazandıracak. Ancak asıl odak noktası, Çarşamba günkü en son ABD tüketici enflasyon rakamlarının açıklanması üzerinde kalacak.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap