Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sabah saatlerinde sert bir düşüşle 1,0802 seviyesine kadar gerileyen euro/dolar kuru, Fed toplantısı nedeniyle belirleyici olacak bir gün öncesinde, Çarşamba sabahı kayıplarını fazlasıyla telafi ederek 1,0875 seviyesini gördü.

EUR/USD dün sabah, Almanya perakende satışlarının beklentilerin altında kalması, Fransa TÜFE oranının beklenenden yüksek çıkması ve özellikle de Euro Bölgesi’nin 2022 4. Çeyrek GSYİH’sinin %2,1’lik beklentiye karşılık %1,9 büyümesi gibi hayal kırıklığı yaratan Avrupa istatistiklerinden etkilenmişti.

Öğleden sonra ise Chicago PMI ve ABD tüketici güveni verilerinin hayal kırıklığı yaratması dolar üzerinde baskı yarattı ve EUR/USD’nin toparlanmasına yardımcı oldu. Bu durum, özellikle zayıf rakamların Fed’in bu akşam çok daha güvercin bir tutum sergileme olasılığını artırması nedeniyle geçerli.

Fed’in faiz artırımını 25 baz puana yavaşlatacağı konusunda fikir birliği var, bu nedenle yatırımcılar en çok merkez bankasının sonraki toplantılara ilişkin vereceği ipuçlarıyla ilgilenecek.

Fed, faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaşıldığını ima ederse, dolar düşer ve bu da euro/dolar kuruna destek sağlar. Bunun yerine Fed enflasyonla ilgili endişelerini dile getirmeye devam eder ve faizlerin bir süre daha artırılacağını söylerse, euro/dolar düşecektir.

Fed toplantısının bugünkü ekonomik takvimde EUR/USD’yi potansiyel olarak etkileyen tek olay olmayacağını da belirtmek önemli. Döviz piyasası katılımcıları TSİ 13.00’te Euro Bölgesi TÜFE’si, ardından 16.15’te ADP (EPA:ADP) ABD işsizlik maaşı başvuruları raporu ve saat 18.00’de ABD ISM imalat raporuna odaklanacak.

Bu nedenle EUR/USD için özellikle yoğun bir gün ve yüksek oynaklık görülebilir.

Son olarak, grafik açısından bakıldığında 1.0840 bölgesi, 1.08 psikolojik eşiğinden önce ilk destek. Yukarı yönde, 1.09 ve 1.0930’daki aralık tepesi dikkate alınması gereken ilk engeller ve bunların aşılması durumunda 1.10 eşiğine hızla ulaşılabilir.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap