Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dün öğleden sonra açıklanan ABD TÜFE verisinin ardından euro/dolar paritesinde yaşanan yükseliş gece saatlerinde de devam etti ve verinin açıklanmasından önce 1,0760 dolar seviyesinde seyreden euro, TSİ 03:00 civarında 1,0868 dolar seviyesine ulaştı. Bu, en Nisan 2022’de görülen bir seviye.

ABD’de dün açıklanan enflasyon rakamları hafif bir olumlu sürpriz yapmıştı. Yıllık verilerde, ABD Aralık ayı TÜFE’si Kasım ayındaki %+7,1’e kıyasla %+6,5’e gerilerken, Çekirdek TÜFE (gıda ve enerji hariç) beklentiere uygun şekilde, bir önceki ayki %+6’nın ardından %+5,7 olarak gerçekleşti.

Diğer yandan, aylık TÜFE %0 beklentiye ve bir önceki %+0,1’e kıyasla %-0,1 düşerek aylık enflasyonda bir yılı aşkın süredir ilk düşüşü kaydetti. Ancak aylık Çekirdek TÜFE ise bir önceki aya kıyasla artarak %+0,3 ile beklentilere uygun geldi.

Veriler genel olarak beklentilere çok yakındı, ancak yıllık enflasyondaki düşüşün teyit edilmesi ve aylık enflasyondaki hafif pozitif sürpriz, piyasa iyimserliğini artırmaya yetti ve EUR/USD paritesine fayda sağladı.

Enflasyon ne kadar yavaşlarsa, Fed’in faiz oranlarını daha fazla artırmasına da o kadar az ihtiyaç duyulacak. Dolayısıyla, Investing.com Fed Faiz Görüntüleme Aracı’nın da gösterdiği gibi, Fed’in faiz artırımına ilişkin beklentiler rakamlar karşısında geriledi. Bu durum doları ağır bir şekilde etkiledi ve bu da mekanik olarak euroya fayda sağlayarak dolar karşısında son 8 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasına yardımcı oldu.

Haftanın son işlem gününde, ekonomik takvim euro/doları potansiyel olarak etkileyebilecek istatistiklerle dolu. Sabah saatlerinde Fransa ve İspanya’dan enflasyon rakamlarının yanı sıra Kasım ayına ilişkin Euro Bölgesi sanayi üretimi ve ticaret dengesi bekleniyor.

Öğleden sonra ABD’de euro/dolar yatırımcıları Harker’ın konuşmasını (Fed), İthalat-İhracat fiyat endeksini ve Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksini takip edecek.

Yani bu Cuma EUR/USD için yine yoğun bir gün olabilir.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap