Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD hisse senedi vadeli işlemlerindeki güçlü artışlar, güvenli limanlara olan ihtiyacı azaltırken Avrupa Merkez Bankasının (ECB) şahin dönüşü sonrasında ABD doları düşüş yaşadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 95,285’e geriledi ve bu hafta yaklaşık %2 değer kaybederek 2020 Mart ayından beri görülen en büyük haftalık düşüşü yaşadı.

Online perakende devi Amazon’un (NASDAQ:AMZN) güçlü kazanç raporu, Asya ve Avrupa’da da olduğu gibi ABD hisse senedi vadeli işlemlerinde büyük artışlar yaşanmasını sağladı. Artan bu güven, gergin zamanlarda güvenli liman olarak görülen Amerikan dolarına yönelik talebe darbe vurdu.

En çok fayda gören döviz euro oldu; EUR/USD paritesi %0,2 artışla 1,1456’ya yükselerek 2020 Mart ayından beri en iyi haftalık artışı yaşama yoluna girdi.

Bununla birlikte eurodaki artışın ana sebebi, merkez bankası para politikası toplantısı sonrasında ECB Başkanı Christine Lagarde’ın basın toplantısı oldu. Lagarde, artan enflasyon risklerini kabul etti ve bu yıl faiz artırımlarının asla mümkün olmadığı yönündeki önceki sözlerini tekrarlamadı.

ING analistleri, “Tüm bunlar, piyasaların gelecek dönemler için Mart ayında kılavuzda bir değişiklik yapılabileceği (yani 2022’de faiz artırımı olasılığına işaret etmesi) ve bankanın sıkılaştırma temposu, boyutu ve takvimi konusunda rahatça spekülasyon yapmasına zemin yarattı.” dedi.

Goldman Sachs (NYSE:GS) şimdi bankanın, Eylül ve Aralık aylarında 25’er puanlık faiz artırımı yapmasını bekliyor.

“EUR/USD ikilisinde FOMC sonrasında görülen 1,11-1,13 aralığının, artık yerini 1,13-1,15 aralığına bıraktığını düşünüyoruz, bu da Mart toplantısına kadar sürebilir.”

ABD’nin Cuma günü paylaşılacak olan tarım dışı istihdam verisi, bu düşünceyi etkileyebilir ancak ilgi enflasyon üzerinde olduğu için Omicron’un yayılmasından dolayı Ocak ayında iş büyümesinde yaşanan büyük bir düşüşün, doları çok fazla hareket ettirmesi mümkün değil.

Öte yandan GBP/USD 1,3590’a gerileyerek Perşembe günü ulaştığı iki haftanın zirvesi 1,3626’dan geri çekildi. Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası (BoE), beklendiği gibi faizlerde 25 puanlık artış yaptı.

BoE’deki politikacıların yaklaşık yarısı, enflasyonun %7’yi aşarak bankanın hedefi olan %2’nin üç katını geçmesinden dolayı daha büyük bir artış yönünde oy kullandığından sterlin daha çok değer kazanabilir.

Avustralya Merkez Bankasının üç aylık Para Politikası Raporu’nun yayımlanmasının ardından Başkan Philip Lowe’nin faizleri artırma konusunda sabırlı olduğunu söylemesinin yarattığı baskı ile AUD/USD %0,3 düşüşle 0,7117’ye geriledi.

Son olarak Japonya Merkez Bankasının, özellikle de ECB’nin tutumunu değiştirmesinden sonra majör merkez bankalarının en güvercini olarak görülmesi ile USD/JPY %0,1 artarak 115,09’a ulaştı.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap