Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

USD/TRY: Haftaya üretim kesintisi haberiyle sert yükselişle başlayan petrol fiyatları, piyasaların da güne zayıf bir görüntüyle başlamasına neden oldu.

Ancak ABD’de ISM verisinin beklentilerin altında gelmesinin de hafif etkisiyle piyasalarda toparlanma gözlendi. Petrol kesintisi haberine rağmen ABD 10 Yıllık tahvilleri, gün içinde %3,54 seviyesine yükselse de sonrasında %3,40 seviyesine kadar geriledi.

Bu sabaha bakıldığında da petrolde yükseliş isteği devam ediyor. Ancak borsalarda net bir baskı yok. Dün, 103’ün hafif üzerinden geri çekilerek günü 102’den kapatan Dolar endeksi (DXY) güçsüz bir görüntü sergilerken Gelişmekte Olan Ülke para birimleri sakin.

Yurt dışında bugün ABD’de Şubat ayı dayanıklı mal siparişleri ve fabrika siparişleri ile istihdam piyasası verilerinden Şubat ayı JOLTS açılan iş sayısı verisi takip edilecek.

Yurt içinde ise bugün TCMB tarafından Mart ayı reel efektif döviz kuru endeksi verisi yayımlanacak. Fiyatlamalar tarafına bakıldığında kısmi yükseliş eğiliminde olan ve 19,20 seviyesinin hafif üzerine çıkan dolar/TL’de kısmi yukarı yönlü hareket isteği sürebilir. Yakın direnç 19,27 seviyesinde. Diğer yandan olası geri çekilmelerde 19,13 destek konumunda.

EUR/USD: Artan petrol fiyatlarının risk iştahı üzerinde net bir baskı kurmaması ve ABD’den beklentilerin altında gelen verilerle euro/dolar, dün %0,55 oranında yükselerek günü 1,09 oranında tamamladı. Bu sabah da paritede kısmen de olsa yükseliş eğilimi gözlenirken ABD’de öğleden sonra açıklanacak veriler oynaklık yaratabilir.

Avrupa tarafında ise ECB üyeleri tarafından Mayıs ayında 50 baz puanlık bir faiz artışının daha sinyalleri takip ediliyor. Paritede teknik seviyelere bakıldığında yukarıda 1,0955 ve 1,10 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Aşağıda ise 1,0845 seviyesi destek konumunda.

XAU/USD: Haftaya zayıf bir görüntüyle başlayan ve 1.950 seviyesine kadar gerileyen değerli maden, küresel piyasalarda petrol fiyatlarındaki artışın borsalarda net bir baskı yapmamasının verdiği moral ve ABD’de ISM verisinin beklentilerin altında gerçekleşmesinin de etkisiyle günü %0,8 primle 1.985 seviyesinden tamamladı.

Bu sabah ise hafif baskı altında kalan Ons Altın için öğleden sonra ABD’de açıklanacak makro veriler oynaklık yaratabilir. Teknik olarak 1.990 önemli gözükmekte. Bu seviyenin kırılması durumunda 2.019 gündeme gelebilir. Aşağıda ise 1.968 ve 1.950 sıralı destekler olarak takip edilebilir.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap