Skip to content Skip to sidebar Skip to footer


Dolar/TL kurundaki yükseliş devam ediyor, fiyat bugün 14,58’e çıkarak hafta başındaki rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Euro/TL de bugün 16,42 ile rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Pazartesi 14,66’yı geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesini gören kura TCMB, döviz satışı ile müdahale etti ve fiyat gün içinde yaklaşık 1 TL’ilk hareket sonrası tekrar 13,80’e geriledi. Dün ise fiyat 14,40’ı aştı, ancak merkezden bir müdahale gelmedi. Dünkü %4’lük yükselişin ardından kur bugün günün ilk yarısında %1,5 primli işlem görüyor.

Bu akşam açıklanacak FOMC toplantısı ve yarın yapılacak PPK toplantısı ile kurdaki oynaklığın devam etmesi bekleniyor. Dolar tarafında şahin bir Fed piyasalarda baskıya neden olabilir, TL tarafında ise faiz indiriminin devam etmesi değer kaybının sürmesine neden olabilir. Güçlü dolar zayıf TL fiyatlanmasında 14,60 üzeri denemeler söz konusu olabilir.

Bu yıl enflasyona rağmen aksiyon almayan Fed, Kasım ayında 15 milyar dolarlık tahvil kısıtlamasına başladı, ancak ÜFE ve TÜFE‘deki seviyelerin çok yüksek olması nedeniyle Fed’in bugün tahvil kesintisini 30 milyar dolara çıkarması ve 2022 içinde de 2 faiz artışı öngörmesi bekleniyor. Piyasalara paralel şahin ifadeler para birimlerinde dolar etkisini artırabilir. Özellikle gelişen ülke paralarında düşüşler daha fazla olabilir. Bu noktada TL’nin yüksek enflasyona karşın faiz indirimine devam edilmesiyle savunmasızlığı devam edebilir. Kurda hem dolar hem de TL etkisi ile yaşanacak ataklara merkezden müdahale gelebilir. En son müdahaleyi Pazartesi günü yapan merkezin 2,5 milyar dolar tutarında döviz sattığı düşünülüyor. Fakat 4 müdahale de kurda düşüş sağlayamadı.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap