Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD doları Çarşamba günü Avrupa seansında gerileyerek ABD enflasyon verileri öncesinde gecelik kazançlarının bir kısmını kaybetti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, gece boyunca yaklaşık %0,8 yükseldikten sonra %0,1 düşüşle 110,340 seviyesinden işlem gördü.

Günün esas odak noktası, Ekim ayı için ABD enflasyon raporu olacak ve yatırımcılar, Fed’in Aralık ayında onaylamayı planladığı faiz artırımının boyutuyla ilgili ipuçları arayacak – faizler 0,75 puan mı yoksa 0,50 puan mı artacak?

Ekim ayı ABD TÜFE raporu, TSİ 16.30’da paylaşılacak ve bir önceki yıla göre %8 ile Şubat ayından bu yana yaşadığı en düşük artışı göstermesi beklenirken aylık bazda %0,4 artış yaşadığı bir önceki aya göre %0,6 yükselmiş olabileceği düşünülüyor.

Enerji ve gıda fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek bazda TÜFE için ise beklentiler, yıllık bazda %6,6’dan %6,5’e ve aylık bazda %0,6’dan %0,5’e düştüğü yönünde.

ING analistleri bir notta, “Çekirdek enflasyonda aylık %0,5’lik artış yönündeki tahmine paralel bir sonuç, Fed fonlarının gelecek yıl %5’te kalması yönündeki beklentilerin devam etmesini ve doların desteklenmesini sağlayacaktır.” dedi.

Kripto borsası Binance’nin, zor durumdaki küçük rakibi FTX için kurtarma teklifinden vazgeçtiği haberinin, dijital para birimlerinde daha fazla satışa yol açmasının ardından yatırımcılar, doların güvenli limanlarına yanaşmıştı.

Buna ek olarak ABD’deki ara seçimlerin sonucu belirsizliğini korusa da Cumhuriyetçilerin, en azından Temsilciler Meclisinin kontrolünü ele geçirmesi muhtemel görünüyordu ki bu da Washington’da siyasi tıkanıklığa yol açabilecek bir durum.

ING analistleri, “Cumhuriyetçi bir Meclis ve Demokrat bir Senato senaryosu dolar için bir nebze olumlu olabilir zira Biden yönetimi, eli kolu bağlanmış bir şekilde, Çin’e yönelik daha şahin bir politika da dahil olmak üzere başkanlık kararnamelerine odaklanmak zorunda kalabilir.” diye ekledi.

Euro/dolar 1,0006’ya gerilerken sterlin/dolar ikilisi, %1,6’lık büyük bir düşüşün ardından %0,2 değer kazanarak 1,1383’e yükseldi. Riske hassas AUD/USD ise %0,4 düşüşle 0,6401’e indi.

Dolar/yen %0,1 düşüşle 146,34’e geriledi. Fed’in Aralık ayında faiz oranlarını yeniden artırması beklenirken ülke yetkililerinin oldukça destekleyici parasal yaklaşımlarını sürdürmeye hazır görünmesi nedeniyle Japon para birimi için daha fazla kazanç elde etmek zor görünüyor.

Dolar/yuan çifti ise bazı şehirlerde vaka sayısının artmaya devam etmesi nedeniyle ülkenin yakın vadede katı COVID-19 tedbirlerini gevşeteceğine dair umutların azalması nedeniyle yuanın baskı altında kalması ile %0,1 artışla 7,2514’e yükseldi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap