Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Türkiye ve dünya ekonomileri olarak çok kritik dönemden geçiyoruz Peki Dolar 2020 Yıl Sonu Ne Olur? Dolardaki yüksek atak ülke olarak kötü günlerin haberci sinyalini veriyor. Bu durum cari açık seviyesini giderek arttırma eğilimde devam ediyor. Dolar/TL’nin gevşemesi yatırımcıyı hareketlendirse de düşüş beklenmiyor. Dolar/TL kuru dünyadaki finansal piyasaların hareketlenmesiyle yıl sonu 8.00 TL seviyesinde yükseleceği tahminlerini yaptırıyor.

Güncel gelişmelerden sonra dolar 2020 Yıl Sonu Ne Olur?

Analist yorumlarına göre durağan gelen Dolar/TL kuru atak yapabilir. 7.26’lardan başlayan yükseliş yıl sonu tahminlerine göre 7.95 TL’yi takip ederek artış göstereceği yönünde. Kurda rahatlamanın olmaması ilk etapta 7.80 seviyesi altında kalıcı seyirlere ihtiyaç duyuruyor. Kurun 7.92 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Alımlar ile birlikte kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 7.94, 7.96 ve 7.98 direnç seviyelerini takip edeceği gözlemlenmekte. Ne yazık ki dolar kurundaki düşüşler kalıcı olamıyor. Ekonomi yönetiminin attığı adımlar olumlu olmakla beraber Dolar/TL’ deki yükselişi durdurmaya zayıf kalıyor. Bundan sonra dolar düşer mi?

Dolar 2020 Yıl Sonu Ne Olur

Karlı yatırım aracı arasında seçenekler genel olarak döviz yatırımı olarak karşımıza çıkıyor. Yatırımcı ABD dolarına talebi arttırdı. Piyasa hareketliliği devam ediyor. Reel sektör ve finansal sektör temsilcileriyle profesyonellerden oluşan 59 katılımcı tarafından yayımlanan yıl sonu kur tahminleri neler? Cari yıl sonu döviz kuru yani ABD Dolar/TL beklentisi 7.34 idi. Şimdi yıl sonu kuru beklentisinin ne olacağı araştırılıyor.

2020 Yıl Sonu Dolar İle Diğer Döviz Kurları Bağlantılı Mı?

Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerginlikler devam ederse Türkiye’ye caydırıcı yöntem olarak döviz üzerinden baskı kurulmaya devam edilecek mi? Yıl sonuna doğru piyasaların rahatlaması beklenirken, jeopolitik konum sorunlarıyla ve corona virüs nedeniyle ekonomi normalleşme sürecine giremiyor. Yıl sonuna doğru yaklaşırken içinde bulunduğumuz durum Dolar/TL seviyesinde rekora gidiyor. Türkiye’de faiz dışı bütçe açığı Eylül ayında 13.5 milyar TL, gözler ABD’den gelecek olan perakende satışlar verisinde. Özetlemek gerekirse 8.00 TL seviyesinde psikolojik direnç seviyesi olarak karşımıza çıkabilir. 2021 yılı itibari ile güncel dolar tahminlerini almak için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap