Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Doların kademeli olarak yükselişi sürüyor. bankalararası piyasada dolar/TL 30,70, euro/TL 33,16 seviyesinde işlem görüyor.
ABD’de geçen hafta açıklanan veriler, ülke ekonomisinde güçlü bir duruşa işaret etti. “Yumuşak iniş” senaryolarını desteklerken, dünya genelinde şirket karlılıklarının beklentileri aşmaya devam etmesi de yatırımcıların risk iştahını artırdı.
Analistler, dördüncü çeyrek bilançolarında tahminlerden daha iyi gelir ve kar açıklayan teknoloji şirketlerinin öncülüğünde geçen hafta New York borsasında yeni zirvelere ulaşıldığını belirtiyor.
Yarın açıklanacak enflasyon verisinin piyasalarda oynaklığı artırabileceği düşünülüyor.
ABD Çalışma Bakanlığı, Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) aralık ayındaki artışı yüzde 0,3’ten yüzde 0,2’ye çekti. Gıda ve enerji kalemlerinin hariç tutulduğu çekirdek enflasyon ise aynı kaldı.
Analizler, bu durumun faiz oranlarını düşürmeye başlamak için enflasyon baskılarının sürdürülebilir şekilde azaldığına dair daha fazla kanıt arayan Fed için olumlu bir gelişme olduğunu belirtiyor.
Bu hafta yoğun veri gündemi ve Fed yetkililerinin sözlü yönlendirmelerinin yatırımcıların odağında olduğu belirtiliyor. Para piyasalarında Fed’in martta faizi sabit bırakma ihtimalinin yüzde 83, mayısta faiz indirimine başlama ihtimalinin ise yüzde 63 ile fiyatlandığını dile getiriliyor.
ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,17 ile haftaya başlarken, dolar endeksi de 104 seviyesinde yatay bir başlangıç yaptı.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap