Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Döviz kurları, yatay seyrini sürdürmeye devam ediyor ve bu durum artan yabancı ilgisinin etkisiyle yaşanıyor. Dolar/TL bugün 32,22 bandında işlem görürken Euro/TL ise 35,03 civarında alıcı buldu. Nisan ayında dolar karşısında sınırlı kazanç elde eden Dolar/TL, mayıs ayında şu ana kadar yatay bir seyir izledi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün yaptığı açıklamada, “Piyasadan döviz almasak 20’li rakamlara kadar, 30’un altına düşebilirdi. Lirada değer kaybı için bir sebep yok” ifadelerini kullandı.

Öncü veriler, Merkez Bankası’nın yerel seçimden bugüne 51 milyar dolara ulaşan rekor hızda rezerv birikimi yaptığını gösteriyor. TCMB’nin swap hariç net rezervi geçen hafta 9.5 milyar dolar arttı. Swap hariç net rezerv ise geçen hafta eksi 14.1 milyar dolar olarak hesaplandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TL’ye ilginin yüksek olduğunu belirterek, TCMB’nin tarihte eşi benzeri görülmemiş dozda ve hızda rezerv birikimi yaptığını vurguladı. Şimşek ayrıca swap kısıtlarının uzun vadeyi özendirecek şekilde azaltılabileceği mesajını da verdi.

Bu haftanın öne çıkan gündem maddesi ise Merkez Bankası’nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararı olacak. Beklentiler, Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 50’de sabit bırakacağı yönünde.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap