Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avrupa hisse senedi piyasaları, Apple’ın (NASDAQ:AAPL) güçlü kazançları nedeniyle Cuma günü karışık bir seyirde. Ancak yatırımcılar, Rusya’nın Ukrayna’yla ilgili amaçlarıyla beraber Fed’in şahin tutumu üzerine temkinliliğini koruyor.

DAX %0,5 düşerken CAC 40 %0,1 geriledi ve FTSE 100 %0,2 yükseldi.

Apple, tatil çeyreğinde rekor satışlar paylaştıktan sonra küresel piyasalar destek gördü. iPhone üreticisinin, birçok rakibini felce uğratan tedarik zincirindeki sorunları başarılı şekilde yönetebildiği görüldü.

Bununla birlikte Fed’in, Mart ayında faizleri artırma olasılığına işaret edip pandemi dönemi tahvil alımlarını yine aynı ay bitirme planını tekrar teyit etmesinin ardından yatırımcılar, bankanın son açıklamalarını değerlendirmeye devam ediyor.

Para piyasaları şu an 2022 yılında beş faiz artırımı ile fiyatlanıyor. Aralık ayında bu beklenti üç faiz artırımı yönündeydi.

Avrupa’ya tekrar dönersek Moskova Perşembe günü yaptığı açıklamada Ukrayna’nın NATO’ya katılma olasılığından dolayı duyduğu endişeleri ABD’nin dikkate almak istemediğinin bariz olduğunu söyledi. Bu gelişmeler, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik niyetleri konusunda endişelerin devam etmesine yol açtı.

Rusya’nın Ukrayna yakınına asker yığması, Batılı ülkelerin olası bir işgal korkusunu tetikledi. Rusya, Batılı güçlerin beklenen yaptırımlarına karşılık bölgeye tedarik ettiği doğalgaz üretimini kısıtlarsa bu tür bir saldırı, Avrupa’nın enerji kaynakları için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Veri cephesi bir nebze daha iyimser; Fransa geçen yıl elli yılın en güçlü büyümesini yaşadı. Fransa ekonomisi 2020 yılında %8 küçüldükten sonra geçen yılın son çeyreğinde %0,7 ve 2021’in tamamı için 1969’dan beri en güçlü artışı yaşayarak %7 büyüme gösterdi.

Kurumsal gelişmelerde ise UniCredit (MI:CRDI) ilgi çekecek. İtalyan banka, CEO Andrea Orcel’in yeni stratejisinden kaynaklı darbeden dolayı dördüncü çeyrekte zarar etmesine rağmen tüm yıl gelirinde ve temel kârında beklenenden daha iyi bir sonuç raporladı.

Telia (ST:TELIA), Cuma günü çeyrek dönemlik kazancının, pek çok pazardaki hizmet gelirinde yaşanan büyümenin yardımıyla piyasa beklentilerinin üzerinde olduğunu raporlarken Givaudan (SIX:GIVN) net kârında ve temettüsünde beklenenden zayıf bir artış bildirdi.

Piyasa arz seviyelerine ilişkin endişelerini korurken petrol fiyatları yükseliş yaşayarak altıncı haftalık kazancı yolunda ilerliyor.

OPEC+’nın, gelecek haftaki toplantısında Mart ayında da üretimi temkinli bir şekilde artırma planına sadık kalması bekleniyor.

Perşembe günü 88,54 dolar ile yedi yılın zirvesini görmüş olan WTI vadeli işlemleri %0,6 artışla 87,14 dolar olurken Brent %0,5 artarak 88,63 dolara yükseldi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,1 artarak 1.795,3 dolar olurken EUR/USD 1,1144’te sakin seyretti.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap