Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Altın fiyatları Cuma günü hafif bir düşüş yaşadı ve beklenenden daha güçlü gelen ABD enflasyonu ve iş gücü piyasası verilerinin ardından Fed’in faiz artırımına gideceği korkusunun yeniden gündeme gelmesiyle, kayıplarını üçüncü seansa taşıdı.

Sarı metal, son seanslarda bu seviyeyi tekrar yakalayamamasının ardından haftayı 2.000 doların oldukça altında bitirmeye hazırlanıyor.

Altın Perşembe günü düşerken Hazine getirileri, kişisel tüketim harcamaları fiyatlarının 2023’ün ilk çeyreğinde beklenenden çok daha yüksek olduğunu gösteren verilerin ardından yükseldi.

İlk işsizlik başvuruları da geçtiğimiz hafta beklenmedik bir düşüş yaşadı ve Fed’in bir miktar yavaşlama beklentisine rağmen iş gücü piyasasının güçlü seyrettiğini gösterdi.

Veriler, enflasyonun önümüzdeki aylarda yapışkan kalacağı ve Fed’in politik sıkılaştırmaya devam edeceği yönündeki endişeleri artırdı. Böyle bir senaryo, altın gibi getirisi olmayan varlıklar için kötü bir işaret.

Spot altın %0,1 düşüşle 1.985,79 dolara gerilerken altın vadeli işlemleri, %0,2 düşüşle 1.994,85 dolara geriledi. Ancak sarı metal bu hafta da hafif kazançlar elde ederek üst üste iki haftalık kayıplarını telafi etti.

Beklenenden daha zayıf gelen ABD’nin ilk çeyrek GSYİH verileri, ekonominin yüksek faiz oranları ve enflasyon altında yavaşladığını gösterdi. Ancak büyümenin hâlâ pozitif bölgede olması ile bankanın, yüksek enflasyonu engellemek için hafif bir resesyon riskini göze alabileceğinin sinyalini verdiği düşünüldüğünde Fed, faizleri artırmak için hâlâ yeterli alana sahip olabilir.

Merkez bankasının, önümüzdeki hafta faizleri 25 baz puan yükseltmesi bekleniyor. Bunun yanında para politikasının geleceğine ilişkin sinyaller yakından takip edilecek.

Ancak altın, özellikle ABD’nin resesyona girmesi ve Fed’in faiz artırım döngüsüne ara vermesi durumunda, bu yılın ilerleyen dönemlerinde artan bir talep görebilir. Sarı metal, bu düşünceyle Nisan ayının başlarında rekor seviyelere yaklaşmıştı ve ayı yaklaşık %1 artışla kapatmaya hazırlanıyor.

Diğer değerli metaller Cuma günü düşüş yaşadı; platin %0,1 ve gümüş %0,3 geriledi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları Cuma günü zayıfladı ve ekonomik büyümenin yavaşlayacağına dair korkuların ağır basmasıyla, bu hafta sert kayıplar yaşamaya hazırlanıyor.

Bakır %0,1 düşerek 3,8898 dolara geriledi ve haftalık bazda %2,3 düşüşle işlem gördü.

ABD’nin zayıf GSYİH verilerine ek olarak Çin verileri, endüstriyel kârların ilk çeyrekte beklenenden daha fazla daraldığını göstererek dünyanın en büyük bakır ithalatçısında dengesiz bir ekonomik toparlanma olduğu fikrini güçlendirdi.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap