Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Perşembe günü Asya’da altın düşüş yaşadı ancak bir önceki seansta gördüğü son bir haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem görmeye devam etti. ABD enflasyon verilerinin, daha hızlı bir faiz artırımına ihtiyaç duyulduğunun altını çizmesiyle ABD doları ve Hazine getirileri düşüş gösterdi.

Altın vadeli işlemleri %0,07 düşüşle 1.826,05 dolar olurken dolar artış yaşadı.

ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri, hafta başında gördüğü iki yılın zirvesinden geri çekildi.

Çarşamba günkü veriler, ABD’nin çekirdek TÜFE oranının Aralık ayında aylık %0,6 ve yıllık %5,5 büyüdüğünü gösterdi. TÜFE 1982’den beri gördüğü en hızlı tempoyla yıllık %7 artarken aylık %0,5 yükseliş yaşadı.

ABD ÜFE verileri gün içinde paylaşılacak.

Beklenenin üzerinde gelen enflasyon verileri, Fed’in 2022 Mart toplantısında bir ve yılın kalanında üç kez faiz artıracağına dair beklentileri güçlendirdi.

Beklentileri destekleyen diğer gelişme, St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın Wall Street Journal’a yaptığı açıklamalar oldu. Bullard, yüksek enflasyon nedeniyle 2022 yılında dört faiz artırımının gerekli olabileceğini söyledi. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de 2022 Mart ayında faiz artışı bekliyor.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ve Chicago Fed Başkanı Charles Evans gün içinde konuşma yapacak. New York Fed Başkanı John Williams’ın konuşması ise yarın.

Lael Brainard’ın Fed başkan yardımcılığı için yapılacak ABD Senato Bankacılık Komitesi oturumu da bugün gerçekleşecek.

Asya’da Kore Merkez Bankası, yarın politika kararını bildirecek.

Öte yandan Çarşamba günü Zimbabve Merkez Bankasının paylaştığı verilere göre Zimbabve’nin altın üretimi 2021 yılında 55,5 artış gösterdi.

Diğer kıymetli metallerden gümüş ve platin %0,1 artarken paladyum %0,2 değer kaybetti.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap