Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dolar Perşembe günü Avrupa ticaretinde pek değişmedi ve piyasa yeni pozisyon almadan önce ABD’nin GSYİH rakamlarını bekliyor.

Dolar endeksi 101,39 seviyesinde yatay seyrederken euro %0,1’den az artışla 1,0964 dolara ve sterlin de benzer oranda yükselişle 1,2407 dolara çıktı.

Yüksek enflasyon ve artan finansman maliyetlerinin, tüketici harcamalarını azaltması nedeniyle ABD ekonomisinin geçen yılın son çeyreğinde yavaşlamış olması bekleniyor. Bununla birlikte tedarik zincirindeki darboğazların hafiflemesi ve yıl sonuna doğru enerji fiyatlarındaki düşüşün, pek zayıflamayan iş gücü piyasasıyla birlikte bir nebze destek sunması bekleniyor.

Analistler, üçüncü çeyrekte yıllık bazda %3,2 olan büyüme oranının, %2,6’ya yavaşlamasını bekliyor.

Çarşamba günkü 25 baz puanlık artışın ardından Kanada Merkez Bankasının, faiz artırımlarına “ara vereceğini” açıklaması, Fed’in de yakında aynı şeyi yapacağı spekülasyonlarını artırarak doları baskıladı.

Piyasalar Güney Afrika Merkez Bankasının Perşembe günü yapacağı ve faiz oranını 50 baz puan artırarak %7,5’e yükseltmesinin beklendiği toplantının ardından benzer bir ara dönemi fiyatlıyor.

ING’den Chris Turner, müşterilere gönderdiği bir notta “Rand bu yıl düşük performans gösterdi ve dolar/yuandaki büyük geri dönüşün, dolar/rand ikilisini 17’nin çok altına çekmesi beklenirdi.” dedi.

“Belki de enerji arzında devam eden zorlukların ortasında Güney Afrika’daki zayıf iç talep görünümü nedeniyle bu gerçekleşmedi.”

Bununla birlikte Turner, daha zayıf dolar ortamının ve Çin ekonomisinin yeniden açılmasının, “rand için bir yükseliş kombinasyonu” oluşturması gerektiğini düşünerek her iki faktörün de Güney Afrika’nın emtia ihracatına yönelik talebi desteklemesi gerektiğini belirtti. Kasım sonundan bu yana yatay seyreden rand, dolar karşısında 17,099 seviyesinde yine yatay syir izledi.

Öte yandan önümüzdeki hafta ABDEuro Bölgesi ve {{ecl-170||İngiltere’de yapılacak merkez bankası toplantıları öncesindeki “sessizlik dönemleri” nedeniyle merkez bankası yetkililerinden bir yorum duyamıyoruz. Piyasalar şu anda Avrupa Merkez Bankasının (ECB), önümüzdeki iki toplantıda 100 baz puan daha sıkılaştırma yapacağını fiyatlarken İngiltere Merkez Bankasının (BoE) görünümü, Para Politikası Kurulunun son toplantısında aldığı kararın üçe bölünmesi nedeniyle o kadar net değil.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap