Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Dolar Endeksi 93.00 civarında ivme kaybediyor

ABD Dolar Endeksi 93.00 civarında ivme kaybediyor, Endeks Powell’ı bekliyor.

  • DXY, 93.00 kıstasının ötesinde 4 günün en yüksek seviyesinden geriledi.
  • Yatırımcılar, Powell ve QE daralmasına odaklanmaya devam ediyor.
  • ABD PCE, ticaret rakamları, sıradaki nihai U-Mich endeksi.

 Dolar, ABD Dolar Endeksi (DXY) bazında son kazançlarının bir kısmını dağıttı ve Cuma günü 93.00 bölgesine geriledi.

ABD Dolar Endeksi Powell’a bakıyor, veriler

Endeks, art arda dört günlük geri çekilmeyi tersine çevirmeyi başardı ve esas olarak pozitif Fedspeak ve Nisan-Haziran döneminde ABD GSYİH’sının bir başka revizyonundan beklenenden daha iyi sonuçların ardından, Perşembe gününü 93.00’ün üzerinde rakamın üzerinde iyi kazançlarla kapattı.

Gerçekten de, St. Louis Fed J.Bullard (güvercin, 2022 seçmeni), daralmanın 2022 yılının ilk çeyreğinin sonunda sona ereceğini umduğunu yineledi. Ayrıca, “yeni başlayan bir konut balonu” konusundaki endişelerini dile getirdi. Ayrıca, KC Fed E.George (şahin, 2022 seçmeni) ve Atlanta Fed R.Kaplan (şahin, 2023 seçmeni), Fed’in tahvil alım programını bir an önce (Ekim?) ayırmaya başlaması gerektiğini söyledi .

Dolardaki yükselişle işbirliği yaparak, kilit ABD 10 yıllık tahvilinin getirileri %1,38 seviyesinde yeni zirvelere tırmandı.

ABD veri alanında, PCE tarafından izlenen enflasyon rakamları, Kişisel Gelir/Harcama, Ticaret Dengesi sonuçları ve cari aya ilişkin nihai Tüketici Duyarlılığı göstergesi ile ikinci sırada yer alacak. Bu arada yatırımcılar, Jackson Hole Sempozyumu’nda Şef J. Powell’ın “Ekonomik Görünüm” konulu konuşmasını yakından takip edecekler ve QE her zaman tartışmanın merkezinde olacak.

 USD civarında nelere dikkat edilmelidir?

Doların düzeltici hareketi şu ana kadar 92.80 bölgesinde sağlam bir çekişmeyle karşılaşmış görünüyor. DXY’deki haftalık geri çekilme, risk kompleksindeki iyileşmeyle paralel olarak geliyor ve hepsi de Şef Powell’ın Jackson Hole etkinliğindeki ana konuşması öncesinde QE’nin giderek azaldığına dair yükselen spekülasyonların ortasında. Bu arada dolar desteği, koronavirüs endişeleri, yüksek enflasyon ve daha yüksek reel getiriler için geliyor.

ABD’de bu haftaki önemli olaylar : Jackson Hole Sempozyumu, PCE, Kişisel Gelir/Harcama, Gelişmiş Mal Ticaret Dengesi, Nihai Tüketici Duyarlılığı (Cuma).

Arka kazandaki önemli konular : Biden’ın altyapıyı ve aileleri desteklemek için milyarlarca dolarlık planı. Biden yönetimi altında ABD-Çin ticaret çatışması. Ekonomik toparlanmaya karşı spekülasyonun azalması. ABD reel faiz oranları – Avrupa. Borç tavanı tartışması Jackson Hole Sempozyumunda QE azalmasının zamanlamasına ilişkin potansiyel ipucu . Afganistan kaynaklı jeopolitik riskler.

ABD Dolar Endeksi ile ilgili seviyeler

Şimdi, endeks 92.98’de %0.06 kaybediyor ve 92.80’de (haftanın en düşüğü 24 Ağustos), ardından 92.47’de (13 Ağu’nun en düşüğü) ve son olarak 91.78’de (aylık en düşük Temmuz 30) bir sonraki aşağı bariyerle karşı karşıya. Flip tarafında, 93.72 (2021 en yüksek Ağu 20) seviyesinin üzerine bir kırılma, kapıyı 94.00 (yuvarlak seviye) ve ardından 94.30 (4 Kasım 2020 ayın en yüksek seviyesi) açacaktır.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap