Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Merkez Bankası’nın faiz kararı ve likidite sterilizasyon adımlarının ardından döviz kurlarında yatay seyir devam etti. Dolar/TL güne 32,23 civarında başlarken Euro/TL ise 34,84 seviyesinde alıcı buldu. Faiz kararı sonrası Dolar/TL 32,20 civarında yatay seyrini sürdürdü ve Euro/TL 34,95 seviyesinde alıcı buldu.

Merkez Bankası, politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit bıraktı ve piyasaların rönesans anının eşiğinde olduğunu belirten raporlar geldi. Yabancı bankaların Türkiye ekonomisine yönelik olumlu raporları devam ederken, rezervlerdeki artışa dikkat çekilerek TL’de uzun pozisyon tavsiyesinde bulunuldu.

Merkez Bankası, likidite fazlasını önlemek için bazı adımlar attı ve yabancı para cinsinden kredi büyümesine aylık yüzde 2 sınırı getirildi. Ayrıca TL ve kur korumalı mevduat hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranları artırıldı.

Merkez Bankası’nın toplam rezervleri geçen hafta 139,1 milyar dolara yükseldi ve brüt döviz rezervleri 4 milyar 346 milyon dolar arttı. Swap hariç net rezervler ise yerel seçimden sonraki süreçte 51 milyar doları aşan iyileşme kaydetti.

Yabancı yatırımcılar Türk tahvillerine ilgi göstermeye devam ediyor ve son 8 haftada 5,8 milyar dolarlık tahvil alındı. ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimi beklentileri fiyatlamalarda belirleyici olmaya devam ederken, küresel piyasalarda güçlü ekonomik veriler faizlerin beklenenden daha uzun süre yüksek kalacağı beklentilerini destekledi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap