Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fed Başkanı Jerome PowellABD merkez bankasının varlık alımlarını daha hızlı bir tempoda azaltabileceğine işaret ettikten sonra yükselişe geçen dolar, bugün düşüş yaşadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 95,970’e geriledi. Endeks, ABD faiz oranlarının daha erken artırılacağı düşüncesi ile Kasım ayında, Haziran’dan beri gördüğü en büyük aylık artışı yaşamıştı.

EUR/USD %0,1 artışla 1,1337 olurken USD/JPY %0,2 artarak 113,37 ve GBP/USD %0,2 yükselişle 1,3316’dan alıcılandı. AUD/USD ise %0,4 değer kazanarak 0,7151’den işlem gördü.

Doların daha önceki artışının sebebi, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Senato Bankacılık Komitesi önünde yaptığı açıklamalar oldu.

Powell, yüksek enflasyon seviyelerinden bahsederken artık “geçici” sözünden vazgeçmenin zamanı geldiğini söyleyerek “Bu noktada ekonomi çok güçlü ve enflasyon baskıları daha yüksek. Bu nedenle bana göre varlık alımlarını belki birkaç ay daha erken bitirmek uygun olacak.” dedi.

Kasım toplantısında Fed, varlık alımlarını her ay 15 milyar dolar azaltacağını söylemişti. Bu miktarın artırılması ile muhtemelen merkez bankasının faizleri artıracağı zaman daha öne çekilmiş olacak.

Hafta başında, Omicron varyantının ortaya çıkışı ile riskten kaçınmaya yönelen yatırımcılar, yen ve frank gibi güvenli limanları tercih ederken dolar darbe almıştı.

Powell’ın sunumu bugün de devam edecek. Bir yandan da Cuma günkü resmi istihdam raporu öncesinde ABD’nin özel sektör istihdam verileri ilgi odağında olacak.

Öte yandan USD/CNY 6,3596 ile altı ayın en düşük seviyesine indikten sonra %0,1 artışla 6,3661’e yükseldi. Kasım ayına ait imalat PMI rakamlarının beklenenden daha iyi gelmesi ile yuan güç kazandı. Kore wonu da beklenenden daha güçlü ticaret verileri sonrasında iki haftanın zirvesini gördü. Yayımlanan iki veri, geçen ay küresel imalatın epey sağlıklı olduğunu gösterdi.

Powell’ın yorumları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın artan enflasyona rağmen düşük borçlanma maliyetlerini düşürme eğiliminde olmasından duyulan kaygıların birleşmesi, lirada rekor değer kaybına yol açtı. Ancak sonradan lira güç toplarken USD/TRY ikilisi %0,1 düşüşle 13,4557’ye geriledi.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap