Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

– GBP/EUR 1,17’de destekleniyor, yeni zirveler görebilir

– BoE’nin enflasyon duruşu GBP’ye ilham vermeye devam ederse

– Enflasyon gündemde yükselirken BoE kolları sıvar

– Kriz oranı indirimleri 2022’nin başından itibaren tersine çevrilebilir

– BoE konuşmaları, GSYİH sonraki ipuçlarını bekliyor görünümde

 

Pound-Euro döviz kuru keskin bir şekilde yükseldi ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) görünüşte değişen faiz oranı duruşunun Pound Sterling için piyasa güvenini ve iştahını artırmaya devam etmesi halinde önümüzdeki günlerde daha da yükselebilir.

Sterlin, petrol bağlantılı Kanada Doları ve Norveç Kronu dışında G10 grubundaki tüm muadillerine karşı değer kazanarak geçen hafta daha iyi performans gösteren majör para birimlerinden biriydi .

Pound-Euro döviz kuru, daha önce küresel piyasaların Eylül ayı sonundaki kayıplarından toparlanmalarını sürdürdüğü ve trader’ların BoE’nin artan enflasyon risklerine karşı dikkatliliğini ödüllendirdiği ortaya çıktıktan sonra yüzde birden fazla yükseldikten sonra yeni haftaya 1.1750’nin üzerinde girdi.

Vali Andrew Bailey , Cumartesi günü bildirilen bir röportajda Yorkshire Post’a verdiği demeçte , “Açıkçası hedefin üzerindeki enflasyondan endişe duyuyorum” dedi .

Vali ayrıca, fiyat artışlarının muhtemel olduğu konusunda uyarıda bulunduktan sonra, “Elimizde çok hassas ve zorlu bir iş olacak, bu yüzden bir anlamda şeyin kalıcı olarak gömülmesini engellemeliyiz, çünkü bu açıkça çok zarar verici olacaktır.” Dedi. ilerde.

Vali Andrew Bailey ve tipik olarak daha ‘şahin’ Para Politikası Komitesi (MPC) üyesi Michael Saunders’ın açıklamaları hafta sonu enflasyonun gündemde nasıl yükseldiğini ve BoE’nin faiz oranı görünümüne ilişkin düşüncesini nasıl değiştirdiğini bir kez daha gösterdi.

BoE’den Saunders Cumartesi günü The Telegraph’a verdiği demeçte , “Piyasaların daha önce olduğundan çok daha erken bir sıkılaştırma yoluna gitmesinin uygun olduğunu düşünüyorum” dedi .

BoE ve dokuz sandalyeli MPC’nin çeşitli üyeleri, bankanın geçen yılki faiz indirimlerini önümüzdeki aylarda herhangi bir noktada – belki de 2022’nin ilk aylarından önce olası olmasa da – enflasyon riskini en aza indirmek için tersine çevirmeye başlayabileceğini öne sürdüler. Çok uzun süre %2 hedefi.

Enflasyon Ağustos’ta %3,2’ye ulaşırken, BoE yıl sonuna kadar %4’ü aşacağını ve sonrasında ise yavaş yavaş düşeceğini tahmin etti.

TD Securities’in küresel döviz stratejisi başkanı Mark McCormick, 30 Eylül’de GBP/EUR’u 1,1607’den satın alan Mark McCormick ve önümüzdeki aylarda 1.1976’ya kadar yükselmesini bekliyor.

Emtia fiyatlarındaki artışlar çoğunlukla yalnızca geçici bir enflasyon patlamasına neden olur, ancak şimdi fiyat baskıları ulusal haber gündemine ve popüler konuşmalara yerleştiğinden tehlike, iş dünyası ve hanehalkı enflasyon beklentilerinin de buna karşılık olarak keskin bir şekilde yükselmeye başlamasıdır.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap