Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

pastedGraphic.png
Yatırımcıların, Fed’in para politikasına ilişkin şahin sinyallerini değerlendirmesiyle, altın fiyatları Perşembe günü hafifçe düşerken bakır fiyatları da potansiyel bir küresel resesyona ilişkin artan belirsizlik nedeniyle daha da geriledi.

Bu hafta çok sayıda Fed yetkilisi para politikası üzerine konuştu ve hepsi de daha fazla faiz artırımı olasılığını gündeme getirdi. Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyona karşı son dönemde kaydedilen ilerlemeye dikkat çekerken güçlü bir istihdam piyasası ve yapışkan enflasyonun, daha fazla faiz artışına davetiye çıkarabileceği uyarısında bulundu.

Fed Yöneticisi Christopher Waller ve New York Fed Başkanı John Williams da piyasanın iki faiz artırımı beklentisinin “makul bir görüş” olduğunu söyledi.

Daha yüksek faiz beklentisi, bu tür varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini yükselttiği için altın gibi getirisi olmayan varlıklar adına kötü bir işaret.

Spot altın% 0,1 düşüşle 1.874,13 dolara gerilerken altın vadeli işlemleri, %0,3 düşüşle 1.886,05 dolara indi. Külçe fiyatları hafif bir yükseliş yaşarken verilerin, ABD iş gücü piyasasında beklenmedik bir esneklik göstermesinin ardından bir önceki haftaya göre sert kayıplar yaşadı.

Böyle bir senaryo Fed’e faiz oranlarını artırmaya devam etmesi için yeterli alan sağlar ki bu da altın ve daha geniş metal piyasaları için olumsuz bir durum.

Şimdi gözler, önümüzdeki hafta açıklanacak olan Ocak ayı ABD tüketici fiyat endeksi verilerinde. Verinin, enflasyonda daha fazla azalma göstermesi beklenirken fiyat baskılarının hâlâ nispeten yüksek kalmaya devam etmesi bekleniyor.

Diğer değerli metaller de düştü. Platin %0,3 değer kaybederken gümüş %0,6 geriledi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Perşembe günü bir önceki seansta kaydedilen sert düşüşleri genişleterek geriledi.

Birinci sınıf bakır fiyatları, bir önceki seansta %0,9 düştükten sonra %0,1 gerileyerek 4,0435 dolar oldu.

Büyük bakır ithalatçısı Çin’de talebin bu yıl canlanması beklenirken yatırımcılar, dünyanın geri kalanında potansiyel bir resesyon endişesiyle kırmızı metali elden çıkarmaya başladı.

Piyasalar, artan faiz oranlarının önümüzdeki aylarda ekonomik faaliyetler üzerinde baskı yaratacağından korkuyor ve son veriler, küresel imalat faaliyetlerinde yavaşlama sinyalleri veriyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap