Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çarşamba günü ABD doları yükselirken İngiltere’de enflasyon Nisan ayında sıçrama yaşadıktan sonra sterlin değer kaybetti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 103,550’den işlem gördü. Asya seansında yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesi olan 103,18’e gerilemişti.

%1,1 artış yaşayıp 1,0564’e yükselen EUR/USD, %0,2 düşüşle 1,0522’ye inerken AUD/USD Salı günü %0,8 artış yaşadıktan sonra 0,7023’e indi.

Hissiyattaki olumlu gelişme güvenli liman olan Japon yenini olumsuz etkiledi ve USD/JPY %0,1 düşüşle 129,25’e geriledi. Şanghay’ın üç gündür yeni vaka bildirmemesinin ardından değer kazanan yuan düşüş yaşadı ve USD/CNY %0,1 artarak 6,7450’den işlem gördü.

ABD’de perakende satışların Nisan ayında güçlü bir artış yaşayarak tüketicilerin şu ana kadarki büyük fiyat artışlarını başarılı bir şekilde karşıladığını göstermesi, hisse senedi piyasalarında artışa yol açarken finans piyasalarına güven geri döndü.

ING analistleri, “Çalkantılı bir ayın ardından döviz piyasaları bir nebze sakinleşiyor. Ancak ortalık yatıştığında elimizde, Fed’in faizleri %3 üzerine çıkarmayı düşündüğü bir plan ve Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan emtia şoku kalacak.” dedi. “Emtia dövizleri şimdi bir toparlanmanın keyfini çıkarabilir ancak doların elde ettiği kazancı büyük oranda korumasını bekleyin.”

Öte yandan GBP/USD %0,3 değer kaybederek 1,25’in altına düştü, 1,2448’ten alıcı buldu. Bir gün öncesinde %1,4 artışla 2020 sonlarından beri en iyi günü yaşadı.

Çarşamba günü paylaşılan verilere göre İngiltere’de enflasyon 40 yılın zirvesine ulaştı. Nisan ayına kadarki yılda TÜFE %9 artarak İngiltere Merkez Bankası üzerindeki baskıyı yoğunlaştırdı.

Merkez bankası son toplantıda faizleri %1’e çıkarmıştı. Enflasyondaki bu artış ise resesyon riski artsa da bankanın, sıkılaştırıcı para politikasını sürdürmek zorunda kalacağını gösteriyor.

Euro Bölgesi’nin TÜFE verileri ise ilerleyen saatlerde paylaşılacak ve Nisan ayında yıllık enflasyonun %7,5 ve aylık okumanın %0,6’ya yükselmiş olması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikasını sıkılaştırmada nispeten yavaş adımlar attı ancak bankanın, enflasyon tehdidinden dolayı yazın faizleri artırmak zorunda kalacağı yönündeki beklentiler gittikçe artıyor.

Salı günü ECB Yönetim Konseyi Üyesi Klaas Knot, kendisi Temmuz ayında çeyrek puanlık bir artırımı desteklese de enflasyon riskleri kötüleştiği takdirde yarım puanlık bir faiz artışı olasılığını öne süren ilk Avrupalı yetkili oldu.

Hollandalı yönetici, ECB’nin en şahin politika yapıcılarından birisi. Yaptığı açıklamalar, şahinlerin politika sıkılaştırma tartışmasını kazandığını gösteriyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap