Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avrupa’da artan enfeksiyonların etkisine ilişkin yaşanan kaygılar geçen hafta euroya zarar verirken dolar yükselmişti. Bugün de yüksek işlem gördü.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 96,153 oldu.

USD/JPY %0,2 artarak 114,22 olurken GBP/USD 1,3448’e geriledi. AUD/USD %0,3 artışla 0,7253’ten işlem gördü.

Fed yetkilileri Richard Clarida ve Christopher Waller’ın, güçlü toparlanma ve çok yüksek enflasyon ortamında teşvikleri daha hızlı azaltma olasılığına işaret eden yorumlarının ardından Cuma günü dolar destek gördü.

Döviz piyasası gözünü Fed’in tahvil alımlarını aşamalı olarak bitirme takvimine dikti çünkü tahvil alımlarının daha kısa sürede bitirilmesi, faizlerin daha erken artırılma olasılığını yükseltiyor. Şu anda piyasa, ABD merkez bankasının faiz oranlarını gelecek yılın ortasına kadar artıracağı yönünde fiyatlandırılıyor.

Nordea analistleri, “ABD’de enflasyon baskılarında yeni bir ayağa dair gittikçe daha çok kanıt buluyoruz, bu da Fed’in 2022 yılında şahin bir dönüş yapacağı kanaatimizi güçlendiriyor.” dedi.

Fed’in Kasım toplantısının tutanakları paylaşılacak. O toplantıda politikacılar, ABD ekonomisinin, salgın döneminde yürütülen varlık alım programını azaltmaya başlamaya yetecek kadar güçlü olduğuna kanaat getirmişti.

Aynı gün birçok veri daha paylaşılacak: takvimde Fed’in enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de yer alırken Beyaz Saray’ın Fed başkanlığına Lael Brainard’ı mı yoksa tekrar Jerome Powell’ı mı seçeceği daha çok ilgi çekecek.

Öte yandan EUR/USD %0,2 düşüşle 1,1265’e gerileyerek 16 ayın dibini gördü. Avusturya, koronavirüsle mücadelede tekrar tam kapanma uygulayan ilk batı Avrupa ülkesi oldu.

Avrupa yine salgının merkezi oldu: Almanya Cuma günü, kapanma olasılığını göz ardı etmezken Belçika ve Hollanda’da yeni kısıtlamalar uygulanmasıyla ilgili isyanlar patlak verdi.

Merkez bankasının, çok yüksek enflasyona rağmen faizleri yine indirdiği Perşembe günü üç gün içindeki en kötü gününü yaşayan liranın toparlanma çabalarıyla USD/TRY %0,3 düşüşle 11,1960’a geriledi.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap