Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD 10 yıllık tahvil getirisi bugün gün başında %2,55’i aşarak 3 Mayıs 2019 sonrası zirveyi gördü. 2 yıllık tahvil getirisi %2,41 üzerine çıkarak 17 Nisan 2019’dan sonraki en yüksek seviyeyi gördü. 10 yıllık ve 2 yıllık getiri arasındaki fark da 14 puana düşerek yaklaşık 16 senenin en düşük aralığına indi.

Doların majör 6 para birimi olan euro, sterlin, frank, yen, Avustralya doları ve Kanada doları karşısındaki değişimini gösteren ABD Dolar Endeksi dolar haftaya pozitif başladı. Tahvilde zirveden son saatlerde düşüş gelirken endeks ise bugün 99,38’e yükseldi. Ay başında jeopolitik risk fiyatlaması nedeniyle 99,43’e çıkan ve son 2 yılın en yüksek seviyesini gören endeks, bugün ise tahvil ve faiz fiyatlamasıyla en yüksek seviyeyi gördü.

Dolar gelişmiş ülke paralarından bugün en çok yükselişi Japon yenine karşı gösteriyor. USD/JPY %1,5 artışla 125 seviyesine çıktı. Bu seviye Ağustos 2015 sonrası zirve oldu. Paritedeki yükselişte Japonya Merkez Bankasının artan tahvile alım ile müdahale etmesinin etkisi var.

Sterlin günlük %1’e yakın düşüşle ikinci sırada yer alırken euro ise 1,10 altında sınırlı düşüşte.

Fed’in Mayıs’ta 50 baz puan faiz artışı yapması ve bilançoyu da küçültmek için ilk adımı atması bekleniyor. Bu beklentilerin artması ve yıl içinde toplam 2 puanlık artış tahminlerinin yükselmesiyle tahvil piyasalarındaki oynaklık da hız kazandı.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap