Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Euro-Dolar oranı, Pazartesi günü 1.17’yi düzeltme girişimi için rotasını korudu, ancak Perşembe gününden itibaren Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Federal Rezerv (Fed) para politikasına bağlı aşağı yönlü risklerle karşı karşıya kalacak ve bu da toparlanma girişimini engelleyebilecek .

Avrupa’nın tek para birimi, yatırımcı risk iştahındaki güçlü toparlanmanın ortasında Ekim ayı boyunca yoğun bir şekilde satılan bir Doların birkaç düzeltici toparlanma girişimine rağmen, geçen hafta boyunca toparlanan 1.16 seviyesinin üzerinde tuttu.

Çin’deki borçlu bir emlak geliştiricisine ilişkin endişelerin hafifletilmesi, geçen hafta borsa ve emtia para birimlerinin halihazırda güçlü performanslarını destekledi ve bu da Euro-Dolar kurunu ayakta tuttu ancak 1.1650 bölgesinin üzerinde ilerlemeyi kolaylaştırmak için yeterliydi.

“EUR/USD sabit kalmaya devam ediyor ve yakın vadede toparlanma modunda kalıyor. Gün içi Elliott dalga sayıları pozitif kalmaya devam ediyor ve şimdilik 1,1731 4 aylık düşüş trendine daha derin bir geri çekilmeye izin veriyoruz. Commerzbank’ta para birimleri, emtialar ve tahviller için teknik analiz başkanı Karen Jones, daha düşük düşüşlerin 1.1600/1.1615 civarında tutulacağı belirtildi.

Jones ve Commerzbank ekibi, 1,1540’tan başlayan Euro-Dolar kurunun alıcıları ve bankanın müşterilerinin pozisyondan kâr elde etmeyi düşündüklerini öne sürdükleri 1,1715’e geri dönüş arıyorlar.

1.1522’nin altında (geçen haftanın en düşük seviyesi) 2020’den hareketin %50 geri çekilmesi ve Mart 2020’nin yükseği 1.1492/95’te bulunuyor. Temel destek, şu anda 1.1395’te bulunan önceki düşüş trendi (2008’den itibaren)” Jones ve meslektaşları ayrıca Cuma günü Euro-Dolar kuru grafiklerini gözden geçirdiler.

Euro, destekleyici bir küresel piyasa ortamından ve son haftalarda yumuşayan Dolardan yararlandı, ancak Federal Rezerv politika riskleri ilk tam hafta için ufukta görünmeye başlarken, yerel faktörler EUR/USD’yi önümüzdeki günlerde yeniden yükleyebilir. Kasım ayı.

“Haftanın en önemli olayı Perşembe günkü ECB toplantısı olacak. Burada ECB arasında sıkışacak; a) enflasyon risklerinin arttığını kabul etmek ve b) 2022’nin sonlarında yapılacak bir ECB zammının piyasa fiyatlamasına karşı geri adım atmak istemek,” diyor ING’de küresel piyasalar başkanı ve Birleşik Krallık ve Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi araştırma başkanı Chris Turner.

Turner ve ING ekibi, 1.1670/80 bölgesini Euro-Dolar kuru için olası bir zorlu direnç bölgesi olarak işaretledi.

Perşembe günkü 12:45 ECB politika kararı ve Başkan Christine Lagarde ile 13:30’daki basın toplantısı, tahvil piyasalarının yoğun bir şekilde satılması nedeniyle Eylül ayındaki duyurudan bu yana önem kazandı.

Yatırımcılar, uzun süreli yüksek enflasyon döneminin ECB de dahil olmak üzere birçok merkez bankasının gelecek yıl faiz oranlarını yükseltmeye başlamasına yol açacağına giderek daha fazla bahse girerken, bu durum son haftalarda dünya genelinde hükümet borçlanma maliyetlerini keskin bir şekilde yükseltti.

ECB için sorun, bir yıl içinde bir faiz artışının, merkez bankasının enflasyon konusundaki görüşü ve politika faizleri konusundaki rehberliği ile tutarlı görünmemesi” diyor UniCredit Bank Avrupa Baş Ekonomisti Marco Valli.

Enflasyon oranları son aylarda keskin bir şekilde hızlanırken ve önümüzdeki aylarda Avro Bölgesi’nde ve başka yerlerde yüksek seviyelerde kalması beklenirken, ECB’nin politika rehberliği, banka enflasyonu simetrik %2 hedefinde tahmin edene kadar faiz oranlarında herhangi bir değişikliği neredeyse tamamen dışlıyor. tahmin ufkunun bitiminden bir yıl önce ve orta vadede seviyenin sürdürülebileceğinden emin.

“Basın toplantısı, 2022 yılı sonuna kadar yüksek bir faiz artırımı olasılığının fiyatlandırılmasının merkez bankasının faiz oranı rehberliğine uygun olmadığının sinyalini vermesi için iyi bir fırsat sağlayacaktır. Valli, ECB’nin PEPP’yi Mart ayında sona erdirme yolunda ilerlemeye devam ettiğini söyledi.

Avrupa’da enflasyon baskılarının çok düşük olduğu yaklaşık on yılın ardından, ECB merkez bankaları arasında yakın zamanda, özellikle 2022’nin ikinci yarısında, faiz artırımının gerekli olabileceğini algılama olasılığı en düşük olanlardan biri olabilir. Frankfurt’un en son rehberliği, yükselen tahvil getirilerinin neden olduğu gibi finansal koşullarda herhangi bir “gereksiz sıkılaştırmaya” karşı geri adım atmasının muhtemel olduğunu da açıkça ortaya koydu.

ECB’nin mevcut politika rehberliği ve dezenflasyona karşı tarihsel mücadelesi, bu Perşembe günü piyasanın faiz oranlarına ilişkin fikirleriyle gündeme gelme olasılığının yüksek olduğu anlamına gelebilir, bu da bu haftaki kararın potansiyel olarak Euro-Dolar oranı için bir risk olduğu anlamına gelebilir.

“Kısa vadeli getiri marjlarına, getiri eğrilerine ve risk duyarlılığına bakan kısa vadeli Finansal Makul Değer (FFV) modellerimiz, büyük ölçüde kısa vadeli ABD getirilerinin ilerlemeye devam etmesi nedeniyle EUR/USD’nin %2 aşırı değerlenmesine işaret ediyor. ING’den Turner ve meslektaşları Cuma günkü bir notta, önümüzdeki hafta bu sefer EUR/USD’nin kararlı bir şekilde 1,16’nın altında işlem görmesini bekliyoruz” dedi.

Tehlike, Perşembe günkü ECB kararının, tam da Fed’in 4 Kasım tarihli politika kararının ufukta belirdiği ve bankanın ABD faiz oranlarına ilişkin rehberliğinde olası bir değişikliği beraberinde getirmesi muhtemel göründüğü sırada Euro-Dolar kuru için bir gerileme olarak gelmesidir. doları destekliyor.

Bu, Başkan Jerome Powell’ın geçen Cuma günü bir Güney Afrika Rezerv Bankası etkinliğinde düzenlenen bir panelde, Fed’in niceliksel genişleme programını, enflasyon üzerinde “makul sonuçların tümünü ele alacak şekilde konumlanmak” amacıyla daraltmaya istekli olduğunu önermesinin ardından geldi. gelecek aylar.

Bu sözler, Vali Christopher Waller’ın Perşembe günü yaptığı ve hem kendisi hem de Powell’ın kabul ettiği enflasyon yeni yılda yüksek seviyelerde kalırsa Fed’in 2022’de QE programını daraltmaktan fazlasını yapması gerektiğini söylediği bir konuşmanın ardından geldi. bir risk.

“Enflasyonun ılımlı olmasını bekliyorum, bu da yükselişin hala biraz zaman aldığı anlamına geliyor. Bununla birlikte, daha önce de belirttiğim gibi, enflasyon için yukarı yönlü riskim geçerse ve enflasyon 2022’ye kadar yüzde 2’nin oldukça üzerinde olursa, o zaman şu anda tahmin ettiğimden daha erken bir zamanda kaldırmayı tercih edeceğim” dedi Waller , Stanford Institute for Economic Policy Research Associates’e Toplantı.

Dolar, Ekim ayında yoğun bir şekilde satıldı, ancak bu açıklamalar, önümüzdeki Çarşamba günü bankanın faiz oranı rehberliğine enflasyonla ilgili uyarıların ekleneceğine işaret ederse, Kasım ayında daha iyi destek bulabilir ve bu da Euro-Dolar kuru için daha fazla yük olacaktır.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap