Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Euro Bölgesi’nde cari denge rekor açık verdi.
Tarihi yüksek enflasyonla mücadele eden Euro Bölgesi’nde üretim ve ticarette sert düşüşler yaşanıyor. Avrupa Merkez Bankasının bugün açıkladığı verilere göre bölge cari dengesi Ağustos ayında 26,3 milyar euro açık verdi. Bu tutar, veri hesaplama setindeki en büyük açık olarak kaydedildi.
2021’de 338 milyar euro fazla verilmişti. Bu tutarın GSYH’ye oranı %+2,8’di. Bu yıl ise 2021’in Ağustosuna göre 26 milyar euro açık verildi. Bunun GSHY’ye oranı %-0,1 oldu.
Bölge cari dengesi Haziran’da 4 milyar euro fazla vermesinin ardından Temmuz’da 24,1 milyarlık rekor açık verdi ve yıllık cari denge 19,9 milyar dolar oldu. Ağustos ayında aylık bazdaki açık 6,4 milyar dolar oldu.

Bölge ticaretinde satılan mal ve hizmetlerle alınan mal ve hizmetler arasındaki farkta en büyük maliyeti enerji oluşturuyor.
Ağustos ayında mal grubunda 21 milyar euro, ikincil gelir grubunda ise 15 milyar euro açık oluştu. Fazla verilen kalemler ise 7 milyar euro ile hizmetler ve 3 milyar euro ile birincil gelir grubu oldu.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap