Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dolar Kuru Tahminleri

Dolar kuru tahminleri ne kadar güvenilir görünse de zaman zaman boşa çıkıyor. Ne yazık ki Türkiye’nin jeopolitik konumu iç ve dış baskılar sebebiyle ekonomist veya ekonomi kurumlarının beklentilerini dahi yanıltabiliyor.

Bu durum yatırımcılar için çok büyük önem arz ediyor. Kazanmak isteyen yatırımcı gelişen olaylar akabinde elindeki parayı kaybetmek istemez. Peki, dolar kuru tahminleri neler?

2020 dolar kuru tahminleri

2020 başından beri yapılan tahminler, kurumlar ve ekonomistler tarafından piyasanın olağan düzeyde gerçekleşeceği yönündeydi. Ne yazık ki karşımıza çıkan corona virüs salgını ile tüm piyasalarda öngörülemeyen hareketlenmeler yaşandı. Dolar kuru, doların yükselişi veya düşüşüne ilişkin önceden doğru yatırımlar yapabilmek için önemlidir. Bu yüzden dolar fiyatlarına etki eden faktörleri de bilmek gerekir. Türkiye’de ve dünyada meydana gelen olaylar, doların seyrini doğrudan etkilemektedir. Döviz tahminleri de bu doğrultuda oluşmaktadır. Dolar kuru tahminlerini sağlıklı yapabilmek için dolar fiyatlarının nelerden etkilendiğini ve sonuçlarını analiz etmek gerekir. 2020 dolar tahmini için Merkez Bankası beklenti anketi yılsonu 7.60’dan 7.90’a çıktı. Dolar kuru tahminlerine göre Merkez Bankası, reel sektör, finansal sektör temsilcileri ve profesyonellerden oluşan ekip ile beraber ”2020 Yılı Ekim Ayı Beklenti Anketi ”ni yayınladı. Bu ankete göre yıl sonu dolar kuru beklentisi 7.90’a yükseldi. Dolar kuru tahminlerinde bir önceki anket dikkate alındığında dolar kuru 7.60 TL iken bu anket döneminde 7.90’a yükseldi. Dolar kuru tahminleri kimi ekonomistlere göre 8.10 TL ve 8.38 TL arasında seyredeceği yönünde. Yatırımcılar için kazanma riski bir taraftan artarken 2020 yılsonu rakamları 2021 yılbaşı rakamlarını etkileyeceği tahminleri yönünde. 2021 yılbaşı dolar kuru tahmini ise Ocak ayında 8.26 TL – 8.56 TL arasında seyredebilir. Sözcü gazetesinde yayınlanan tahmin yazısına da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

2020 dolar tahmini yorumları

Dolar kuru, Doğu Akdeniz bölgesinde yaşanan gerginlikle beraber grafikte artmaya devam edebilir. Caydırıcı ve yaptırımcı politikanın yanında yatırımcının dolar kararları ekonomiyi olumsuz etkiliyor. Doğu Akdeniz’de çıkabilecek doğalgaz haberleri ABD’yi rahatsız etmekte. Dolar seviyesi 8.00 TL seviyesinde durağanlığa gireceği de bekleniyor. Tüm bu analizlerin sonunda dolar ne olur sorusunun cevabını öğrenmek için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap