Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cuma günü ABD doları düşüş yaşadı. Fed’in daha hızlı sıkılaştırma döngüsü beklentileri artarken yen biraz toparlandı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 98,655’e geriledi.

Bir dizi Fed politikacısı, merkez bankasının 40 yılın zirvesinde olan enflasyonla mücadelede daha güçlü adımlar atmaya hazır olduğunu söylemek için sıraya girince dolar bu hafta yükseldi.

Fed, geçen haftaki toplantıda faizleri çeyrek puan artırarak 2018 Aralık ayından beri ilk kez artırım yaptı ve bankanın gelecek toplantılarda faizleri 50 puanlık daha agresif adımlarla artıracağı yönündeki beklentiler yükseliyor.

ING analistleri, “Piyasanın, gelecek iki toplantıda Fed’in 100 puanlık faiz artırımları yapma beklentisiyle fiyatlanmaya yaklaştığını düşünüyoruz.” dedi.

2019 yılından beri gördüğü en yüksek seviyeden pek uzaklaşmayan ABD’nin 10 yıllık getirileri, %2,36’da işlem görerek doları destekledi.

Goldman Sachs, Fed’in şahin dönüşü ile bu yıl ABD Hazine getirileri için tahminlerini artırdı. Daha önce %2,25 yönünde tahminde bulunan yatırım bankası, şimdi 10 yıllık getirilerin %2,7’ye yükseleceğini düşünüyor.

Japonya Merkez Bankası, satış sırasında müdahalede bulunmamasının ardından 10 yıllık devlet tahvili getirileri %0,25 hedefine yaklaştıktan sonra USD/JPY altı yılın zirvesinden düşerek 121,65 puana geriledi. Getiriler 3 puan artarak %0,24 ile altı yılın zirvesini gördü.

Bu müdahale eksikliği politika esnekliğine işaret ederken getiri farkı, USD/JPY’nin daha fazla artabileceğini gösteriyor.

Öte yandan EUR/USD %0,1 artarak 1,1012’ye yükseldi. Başkan Joe Biden ve AB arasında Cuma günü açıklanması beklenen bir anlaşmanın, blokun Rus enerjisine olan bağımlılığını azaltmak için ABD’den daha çok ithalat yapmasına zemin hazırlaması ile Avrupa’da düşen doğalgaz fiyatları kuru destekledi.

UOB Group’taki döviz stratejistleri, “Temel hissiyat bir şekilde güçlendi ve bugün EUR daha da yükselebilir. Ancak herhangi bir artışın 1,1045’te güçlü bir dirençle karşılaşması bekleniyor. Destek seviyesi 1,0985 ve ardından 1,0965.” dedi.

İngiltere’nin perakende satışları Şubat ayında bir önceki aya göre %0,3 düşüşle şaşırttıktan sonra GBP/USD %0,1 kayıpla 1,3175’e düştü. Aylık %0,6 artış yaşanması bekleniyordu.

İngiltere’de enflasyon geçen ay %6,2 ile 30 yılın zirvesine ulaştı ve perakende satışlardaki bu düşüşün, İngiltere Merkez Bankasının faiz artırım döngüsünü durdurmasına neden olması mümkün görünmüyor.

AUD/USD %0,1 düşüşle 0,7507’ye gerilerken NZD/USD %0,1 değer kaybıyla 0,6958’den işlem gördü. USD/CNY 6,3656’ya indi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap