Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Döviz kurlarında yerel seçim sonrası devam eden yatay seyir dün bozuldu ve dolar/TL yüzde 1’in üzerinde yükseldi. Ancak, yeni güne düşüşle başlayan dolar/TL bugün yüzde 0,15 düşüşle 32,56 civarında işlem gördü. Euro/TL ise 35,46 seviyesinde el değiştirdi.

Gelişmekte olan ülke para birimlerinde dün dolar karşısında yüzde 2’yi aşan değer kayıpları görüldü. Türk Lirası da küresel satış baskısına paralel olarak yerel seçim sonrası ilk kez değer kaybı yaşadı ve 32,62’ye kadar yükseldi.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, enflasyonu düşürmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Karahan, ihracatçıların elde ettiği dövizin yüzde 40’ının alınması uygulamasının devam edeceğini ancak rezerv güçlendikçe oran değişikliği düşünebileceklerini ifade etti.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, Türkiye’ye halihazırda yürütülen tüm fonlara ek olarak 18 milyar dolarlık finansman geleceğini açıkladı.

Merkez Bankası’nın swap hariç net rezervleri, 31 Mayıs Cuma günü artıya geçerek 1,5 milyar dolara ulaştı. Bu durum net rezervlerin 4 yıldan daha uzun bir süre sonra ilk kez pozitif bölgeye geçtiğini gösterdi. Yabancı yatırımcıların tahvil alımları ise son beş haftada 7,1 milyar doları buldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, DİBS piyasasında yabancı payının yüzde 0,5’ten yüzde 10’a doğru yükseliş gösterdiğini belirtti.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap