Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dolar/TL güne yükselişle başladı ve şu anda 32,5630 seviyesinden işlem görüyor. Euro/TL 34,90 seviyesinde bulunurken, sterlin/TL ise yüzde 0,1 düşüşle 41,4870’den işlem görüyor.

Dolar endeksi ise şu anda önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 105,4 seviyesinde bulunuyor. Küresel piyasalarda, ABD’de hem tüketici hem de üretici enflasyonunun beklentilerden altında kalmasına rağmen karışık bir seyir izlenirken, bugün yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta aylık bazda değişim göstermezken, yıllık bazda yüzde 3,3 artışla beklentilerin altında kalmıştı. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise mayısta aylık bazda yüzde 0,2 azalırken, yıllık bazda yüzde 2,2 ile piyasa tahminlerin altında artış kaydetti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin duruşunu koruması risk algısının güçlü kalmasına neden oluyor. Para piyasalarında bankanın eylülde faiz indirimine başlama ihtimali yüzde 74’e, kasımda ise yüzde 86’ya çıktı.

Fed yetkililerinin projeksiyonlarına göre bu yıl bir faiz indirimi beklentisi olsa da, piyasalar olası bir faiz indiriminin ardından bankanın aralıkta ikinci faiz indirimine gitme ihtimalini yüzde 90 ile fiyatlıyor.

Analistler, ABD’de açıklanan verilerin enflasyonla mücadele kapsamında sıkı duruşun meyvelerinin alındığını ifade ederek, gelecek dönemde açıklanacak verilerin ekonomide yavaşlama sinyalleri verip vermediğinin yakından takip edileceğini söylediler.

Bugün yurt içinde TCMB piyasa katılımcıları anketi ve uluslararası yatırım pozisyonu, yurt dışında ise Euro Bölgesi’nde dış ticaret dengesi ve ECB Christine Lagarde’ın konuşmasının yanı sıra ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 106 ve 107 seviyelerinin direnç, 105 ve 104 seviyelerinin destek olarak öne çıktığını bildirdi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap