Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD doları, yedi yılın en büyük artışını gerçekleştirme yolunda ilerlerken Cuma günü sakin Avrupa ticaretinde büyük ölçüde değişmedi.

ABD dolar endeksi %0,03’lük marjinal bir düşüşle 103,81’e geriledi.

Yıl boyunca dolar, Fed’in yüksek enflasyonu yavaşlatmak amacıyla uygulamaya koyduğu agresif faiz artışları tarafından desteklendi. Fed, Mart ayından bu yana borçlanma maliyetlerini, 425 baz puan ile eşi benzeri görülmemiş bir şekilde artırdı ve faizler şu anda 15 yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor.

Euro %0,07’lik bir artışla 1,0667 dolara yükseldi ve yıllık bazda %6’nın üzerinde bir düşüş yaşadı. Tek para birimi şu anda 1 doların üzerinde; bu yılın başlarında yaklaşık yirmi yıldır ilk kez dolar karşısında paritenin altında kalmasına neden olan sert düşüşten sonra toparlanıyor.

Fed’in politik adımlarının dolarda yarattığı güç artışının yanı sıra Ukrayna’daki savaşa ilişkin süregelen endişeler ve potansiyel bir enerji krizinin etkileri de euro’yu vurdu.

Sterlin %0,06 oranında hafif bir düşüşle 1,2045 dolara geriledi. Sterlin 2022’de %10’un üzerinde değer kaybederek siyasi çalkantıların ve piyasa oynaklığının damgasını vurduğu bir yılı geride bıraktı.

Her iki para birimi de yükselen fiyatları düşürmeye çalışan Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) tarafından yapılan bir dizi faiz artışından bir miktar destek aldı.

Öte yandan Japonya Merkez Bankası (BoJ), son zamanlardaki ultra uyumlu para politikasından uzaklaşmaya başlayacağı yönündeki iddialara karşı geri adım atmaya çalışırken planlanmamış bir tahvil alımı açıkladı. Ancak yine de yatırımcıların politikayı sıkılaştırmaya başlayacağı yönündeki düşünceleri devam etti ve bu da yen‘e tüm G10 emsalleri karşısında destek verdi.

Avustralya doları %0,21’lik kazançla 0,6793 dolara çıktı ancak dolar karşısında yıllık bazda %6’dan fazla düşüşle karşı karşıya olmaya devam ediyor. Yeni Zelanda doları %0,15 düşüşle 0,6337 dolara gerileyerek bir yıllık değişimini %7’nin üzerinde bir düşüşle tamamladı.

Çin’de offshore yuan ise dolar başına 6,9623 seviyesine indi. Çin’in koronavirüs vakalarını önlemeye yönelik katı yaklaşımını yansıtan veriler, ilk kez elde edildiği 2011’den bu yana en kötü yıllık performansına doğru ilerliyor.

Pekin, COVID-19’a karşı sıfır tolerans olarak adlandırılan politikasını gevşetmeye başladığına dair işaretler vermiş olsa da kurallardaki gevşeme, ülke genelinde son zamanlarda görülen vakalardaki artışın olası bir nedeni olarak gösteriliyor. İtalya, ABD ve Hindistan, şu anda Çin’den seyahat eden kişilerin negatif COVID-19 testleri sunmalarını gerektiren bir dizi ülke arasında yer alıyor.

Diğer yandan ruble dolar karşısında %1,49 güçlenerek 71,0906 seviyesine yükseldi ve bir önceki seansta gördüğü sekiz ayın en düşük seviyesinden toparlandı.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap