Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

21 ve 50 Günlük Hareketli Ortalamaların 1780 $’da birleşmesi, boğalar için kırılması zor bir somun gibi göründüğünden, Altın Perşembe günü Fed’in neden olduğu darbeden toparlanmasını durdurdu. ABD Hazine verimlerindeki toparlanma ve dolar ile birlikte iyimser piyasa havası, altının üç haftanın en düşük seviyesi olan 1759$’dan toparlanmasını kontrol ediyor. Altın ayrıca, Fed Başkanı Jerome Powell’ın, parlak metalin bir gün önce merkez bankasının daraltma duyurusunda 1760$ alanını yeniden test etmesinin ardından faiz oranlarındaki artış konusundaki sabırlı duruşunu da destekliyor. İleriye bakıldığında, altın fiyatlarındaki Fed sonrası toparlanma, ABD haftalık işsizlik başvuruları verilerinden altın boğalarına herhangi bir ivme kazandırması için çok az beklentiyle, yalnızca 1780 dolar bariyerinin üzerinde sürekli bir hareketle ivme kazanabilir.

Asya seansı başlarken XAU/USD %0,28 artışla yükseldi ve yazı yazılırken 1.774$’dan işlem görüyor. Çarşamba günü, Federal Rezerv oranları değiştirmeden 0 ila 0,25 aralığında tutma kararı aldı. Ayrıca, bağ konik süreci bir gerçektir. Merkez bankası, 2022’nin ilk yarısına kadar teşvikin sonuna kadar tahvil alımlarının hızını ayda 15 milyar dolar azaltacağını söyledi.

Altın aşağı yönlü tepki verdi, 1.759$’a düştü, ancak sonunda 1.770$ civarında yerleşmek için bir alım baskısı buldu. Güneye giderken, sarı metal, fiyat yukarıda belirtilenin altında kaldığı sürece USD boğalarını kontrol altında tutan 100 günlük hareketli ortalamayı zorladı.

Bunu bir kenara bırakırsak, Çarşamba gününün odak noktası Fed’di. Onun içinde para politikası beyanı, ABD merkez bankası daha yüksek şişirme basınçları geçici (tutumuna yapışmasını) ve arz ve talep dengesizlikleri yüksek fiyatlara katkıda bulunduklarını belirtiyor olduklarını kaydetti. Enflasyondaki sıçramaya rağmen, Fed ekonomik aktivitede bir iyileşme görüyor ve işgücü piyasasında ilerleme gözlemliyor.

Tahvil satın alma programı ile ilgili olarak Fed , “hazine alımlarında 10 milyar dolar, MBS’de 5 milyar dolarlık indirimlerle bu ayın sonunda daralmaya başlayacaklarını” söyledi. Merkez bankasının QE hızında ayarlamalar için kapıyı açık bıraktığını belirtmekte fayda var. “Satın alma hızındaki karşılaştırılabilir düşüşlerin her ay muhtemelen makul olduğunu, ancak gerekirse uyum sağlamaya hazırız” diye eklediler.

ABD hisse senedi hisse senetleri tüm zamanların en yüksek seviyelerini yazdırırken gösterildiği gibi, piyasa katılımcılarının tepkisi güvercin bir düşüş duyurusuna eğilimli görünüyor. Ancak, Merkez Bankası, yüksek enflasyonun beklenenden daha sabit kalması durumunda hızlanan bir tempo için kapıyı açık bıraktı.

Bununla birlikte, basın zamanında, ABD 10 yıllık tahvil getirileri, haftada ilk kez %1,60 seviyesinde oturan iki baz puan yükseldi. Ayrıca yakın dönem faiz oranlarına dair ipuçları veren 2 yıllık gösterge tahvil faizi de %0,48 ile yatay seyrediyor.

Bu arada, ABD Dolar Endeksi , şu anda 93.85’te %0.25 düşerek, yatırımcıların, Fed’in para politikası açıklamasının yayınlanmasıyla birlikte yukarıda belirtilenlerin zayıflamasıyla birlikte, dolar ve Japon yeni gibi güvenli liman para birimlerini takas eden daha riskli varlıklara yöneldiği tezini güçlendiriyor. .

Çarşamba günü, XAU/USD fiyat hareketi 29$ aralığında tahterevalli gördü ve mevcut seviyelere yerleşmeden önce günlük en düşük seviyesi 1.759$’a ulaştı. Günlük hareketli ortalamalar (DMA’lar) spot fiyatın üzerinde kalıyor, ancak düz bir eğimle altını betimleyen yatay bir eğilim var. Ayrıca, sarı metal yukarıda belirtilen seviyelere yaklaşıyor ve aşağı yönlü eğilimin azaldığını gösteriyor. Bununla birlikte, 200 günlük hareketli ortalamanın (DMA) 1.800 doların üzerinde yukarı yönlü net bir kırılma, altın boğaları kontrol altında tutabilir. Bu sonuca göre, aşağıdaki direnç alanı 15 Temmuz’un yükseği 1.834$ ve ardından 1.900$’a doğru boş bir yol olacak.

Tersine, USD boğaları kontrolde kalmayı seviyorsa, fiyatları 200-DMA’nın altında tutmaları gerekiyor. Bu sonuca göre, ilk destek alanı 3 Kasım’ın düşüğü 1.759 dolar olacak. İkincisinin kırılması, 9 Ağustos’un en düşük seviyelerinden 29 Eylül’ün düşüğüne, 1.740-50$ alanı civarında hareket eden yükselen bir yükseliş trend çizgisi ortaya çıkaracaktır.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap