Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Altın, 1.865$ bölgesi yakınında sert dirençle karşılaştıktan sonra konsolidasyon modunu koruyarak alt zemini 1.850$’ın biraz üzerinde tutuyor. İyileşen piyasa havası, boğaların ABD dolarının yıllık yüksek seviyelerinden geniş bir şekilde geri çekilmesinden fayda sağlayamaması nedeniyle altın fiyatı üzerinde baskı yapıyor gibi görünüyor. Hazine getirilerindeki yenilenen zayıflık, altın fiyatındaki yükseliş ivmesini canlandırmaya da pek yardımcı olmuyor. Yatırımcılar, yeni dolar değerlemeleri için ABD Michigan Ön Tüketici Duyarlılığı verilerini sabırsızlıkla bekliyor ve sonunda altın fiyatını etkiliyor. Bu arada, kalıcı enflasyon endişeleri ve Fed spekülasyonu, parlak metal etrafındaki hissiyatı yönlendirmeye devam edecek.

Altın (XAU/USD) boğaları, Cuma günkü Avrupa seansına girerken gün içinde %0,32 düşüşle 1.856$ civarında altı ayın en uzun haftalık yükselişi sırasında nefes alıyor.

ABD Dolar Endeksi (DXY), 16 ayın en yüksek seviyesini yenilemek için çoğunlukla sabit olan daha güçlü Hazine getirilerini takip ederken, sarı metal son yedi gün içinde ilk kez düştü . Doları destekleyen ve altın fiyatlarını olumsuz etkileyen, Çin’in ekonomik geçişine ilişkin karışık endişeler ve Çin-Amerikan mücadelesini unutmamak için Evergrande haberleri arasında piyasanın risk-güvenliğe acele etmesidir.

Bununla birlikte, ABD Dolar Endeksi (DXY) 95.25 civarında, Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviyeyi görürken, ABD 10 yıllık Hazine getirileri %1.56 civarında daha güçlü kalmak için mücadele ediyor. Bununla birlikte, hisse senedi vadeli işlemleri hafif kazançlar elde etti ve Çin Komünist Partisi üyeleri Bloomberg’e göre Başkan Xi Jinping’i sonsuza kadar lider olarak seçmek için bir anlaşma imzaladıkça Asya-Pasifik hisseleri karıştı. Aynı şey, önümüzdeki hafta ABD Başkanı Joe Biden ile Çinli mevkidaşı Xi arasında duygu ve altın üzerinde tartmak için yapılacak sanal zirve öncesinde Çin-Amerika ilişkilerini çevreleyen sohbetlere katılabilir.

Farklı bir sayfada, ABD banka tatili son spekülasyonları azaltsa da Fed’in azalan endişeleri yüksek kalmaya devam ederken altın alıcıları umutlu olmaya devam ediyor. Ek olarak, en büyük müşterileri oluşturan Asya-Pasifik ülkelerinden gelen güçlü talep üzerine görüşmeler altının yükseliş katalizörlerine katkıda bulunuyor.

Altın tüccarlarının, Fed’in faiz artırımı endişelerini yeniden teyit etmek için önceki 71,7’ye karşı 72,4 olan Kasım ayı ABD Michigan Tüketici Duyarlılığı’nı beklediğini belirtmekte fayda var .

Altın, istikrarlı RSI ile üç günlük yükseliş flama formasyonu içinde haftalık kazançlarını konsolide ediyor. Son gerilemeye rağmen metal satıcılarını zorlayan bir diğer konu da, kısa vadeli düşüşlerin 1.848$ seviyesinin altına düşmesini sağlayan haftalık destek hattı.

Altın ayılar 1.848$ destek seviyesini ele geçirmeyi başarsa bile, 200-HMA’nın yakınsaması, haftalık yükselişin %50 geri çekilmesi ve 07-08 Kasım’da 1.812-14$ civarında işaretlenen birden fazla düşük, kırılması zor bir ceviz olacak. ..

Alternatif olarak, 1.865 dolarlık engelin yukarı yönlü açıklanması, yükseliş grafiği modelini onaylayacak ve en son 1.868.61 doların ötesinde, çok günlü zirveyi yenilemeye yönelik yükselişi tetikleyecektir.

Bunu yaparken, Ocak ayının en yüksek seviyesi olan 1.875$’a yakın seviye, 1.900$ eşiğinin önünde odaklanacak.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap