Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Perşembe günü Asya’da altın yükselerek hafta başında gördüğü sekiz ayın zirvesine yakın seyretti. Ancak hareketler küçüktü.

Altın vadeli işlemleri %0,09 artışla 1.878,50 olurken dolar Perşembe sabahı yükseldi.

Dün Fed’in son toplantısının tutanakları paylaşıldı. Tutanaklar, merkez bankasının faizleri yakın zamanda artıracağını ve enflasyon seviyelerini izlemeye devam edeceklerini gösterdi. Ayrıca yetkililerin, faiz artırımlarının hızına henüz karar vermediği de görüldü.

Çarşamba günü ABD Ticaret Bakanlığı’nın paylaştığı verilere göre Ocak ayında çekirdek perakende satışlar aylık %3,3, perakende satışlar ise aylık %3,8 artış yaşadı. Bu, motorlu araçlara ve diğer ürünlere yönelik harcamaların artması sayesinde 10 ayın en yüksek büyümesi oldu.

Bugün Asya Pasifik de veri açısından zengindi; Japonya’nın ticaret verilerine göre Ocak ayında ihracat yıllık %9,6 ve ithalat %39,6 büyüme gösterdi. Düzeltilmiş ticaret dengesi -930 milyar yen (8,05 milyar dolar) iken ticaret dengesi -2,19 trilyon yen olarak gerçekleşti.

Avustralya’da istihdam verisi, Ocak ayında istihdamdaki değişimin 12.900 ve tam istihdam değişiminin -17.000 olduğunu gösterdi. İşsizlik oranı ise %4,2 oldu.

Yatırımcılar ABD-Rusya arasında Ukrayna’yla ilgili gerilimleri izlemeye devam ediyor. ABD, Rusya’nın Ukrayna sınırında bazı askerlerini çektiğine dair iddialarına şüpheyle yaklaştı ve Rusya’nın bunun yerine 7 bin asker daha getirdiğini belirtti. Ancak Rusya, ABD’nin iddialarını “histeri” olarak nitelendirerek Ukrayna’ya saldırma planlarını reddetmeye devam ediyor.

Diğer kıymetli metallerden gümüş 23,54 dolarda sakin seyrederken paladyum %0,2 yükseldi ve platin %0,5 düştü.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap