Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD enflasyon oranının Aralık ayında 40 yılın zirvesini görerek piyasanın ekonominin dayanıklılığına olan güvenini test etmesi bekleniyor. Çin’de ÜFE yavaşlayarak merkez bankasının emlak ve finans sektörünü korumak için alan kazanmasını sağladı. Biogen (NASDAQ:BIIB), Alzheimer ilacında beklenen gelirine aldığı darbenin ardından altüst oldu. ABD’de Salı günü hastaneye yatışlarda rekor kırıldı. Ayrıca gündemde ABD petrol stoklarına ilişkin haftalık veriler de bulunuyor.

12 Ocak Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

  1. Enflasyon, enflasyon, enflasyon

ABD’nin Aralık ayı enflasyon raporu, art arda ikinci günde de artış yaşayan bir piyasayı test edecek. Fed Başkanı Jerome Powell, Salı günkü Senato oturumunda yeni bir bomba patlatmayı tercih etmedi.

Analistler TÜFE oranının yıllık %7,0’ı görmüş ve çekirdek TÜFE’nin %4,9’dan %5,4’e yükselmiş olmasını bekliyor. İki göstergenin, mevcut dinamiklerin daha iyi bir resmini sunacağı aylık bazda ise %0,4 ve %0,5 artmış olduğu düşünülüyor.

Rakamlar için her zamanki uyarılar geçerli: TÜFE, Fed’in çok önem verdiği bir enflasyon ölçümü değildir ve pandemiden kaynaklı harcama modellerindeki bozulmalar ve mevsimsel düzenlemeler de bu rakamlara çok fazla anlam yüklenmemesi gerektiğini göstermektedir. Bununla birlikte 40 yılın zirvesi yine de 40 yılın zirvesidir.

Bu durum sadece ABD ile sınırlı değil. OECD, dünya çapında genel olarak gelişmiş ekonomilerdeki enflasyonun, geçen yılın sonunda %5,8’i gördüğünü söyledi.

  1. Çin’in merkez bankası az da olsa fiyat baskılarından kurtuldu

Küresel enflasyon baskılarında azalma işareti arayanlar, Çin’in son verilerine bakıp rahatlayabilir. Verilere göre TÜFE Aralık ayında %0,3 düşerken yıllık enflasyon oranı %1,5’e geriledi.

Küresel sektörler ve tüketiciler için daha da önemlisi, Çin’in ÜFE oranının yıllık %10,3’e düşmesi oldu. Bu, %11,1’e düşüş beklentilerinden çok daha iyi bir oran.

Rakamlar, emlak sektörü üzerindeki yükü hafifletmek isteyen Çin Halk Bankasının, para politikasında daha da genişletmek için ihtiyacı olan rahatlığı elde edebileceğini gösteriyor. Bu umutlar, Hong Kong’un teknoloji hisselerinden Çin’deki demir cevheri fiyatlarına kadar her şeyi destekledi. Demir cevheri fiyatlarını destekleyen bir diğer gelişme de Brezilya’da şiddetli hava koşullarına bağlı olarak üretimde yaşanan kesintiler oldu.

  1. Gözler Biogen’de iken borsa düşüşle açılacak

ABD piyasaları, TÜFE öncesi bekleme modunda açılacak.

Dow Jones 42 puan artarken S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,2 yükseldi.

İlgi çekebilecek hisseler arasında piyasa öncesinde %10 civarı düşüş yaşayan Biogen bulunuyor. Düzenleyiciler, sigortanın (Medicare) artık şirketin Alzheimer ilacı aduhelm’i, yalnızca klinik deneylere kayıtlı hastalar için kapsama alacağını söyledikten sonra Biogen hisseleri altüst oldu. Bu, geçen yıl FDA’nın, kendi uzmanlarının bazılarının itirazlarına rağmen ilacı onaylamasından sonra yaşanan tartışmaların bir uzantısı.

İlgi çekebilecek diğer isim Meta Systems olacak. Facebook’un (NASDAQ:FB) sahibi grup, e-ticaret alanında büyümesi konusunda tavsiyelerde bulunmak üzere DoorDash CEO’su Tony Xu’yu yönetim kuruluna aldı.

  1. ABD’de Covid-19 kaynaklı ölümler üç ayın zirvesinde ve hastaneye yatışlar rekor kırdı

Omicron varyantının öğretmenler ve öğrenciler üzerinde de önemli etkisi olmasından dolayı federal hükümet, okulları açık tutmak için ücretsiz Covid-19 testi dağıtacak.

ABD’de Salı günü Covid-19 kaynaklı hastaneye yatışlarda rekor kırıldı. Bu, Omicron’un nispeten daha az şiddette seyretmesi ile ekonominin bu vaka dalgasını sorunsuz bir şekilde atlatacağını umanlar için büyük bir darbe oldu. Ülkede koronavirüsten kaynaklı ölüm sayısı ise Ekim ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

Öte yandan Quebec, aşı olmayan insanlara yeni bir vergi uygulayacağını söyleyerek insanların aşı olması yönünde tartışmasız en radikal politikayı açıkladı. Bu arada Çin, başta hava trafiği olmak üzere hareketlilik üzerindeki kısıtlamaları artırmayı sürdürdü.

  1. Stok verileri öncesi petrol yükseldi

Jerome Powell’ın açıklamaları sonrasında dolar zayıf bir hissiyata girerken ham petrol fiyatları yükselmeye devam etti.

ABD hükümeti, ham petrol ve ürünleriyle ilgili haftalık resmi stok raporunu paylaşacak. Bir gün öncesinde Amerikan Petrol Enstitüsü’nün raporu yayınlanmıştı ve benzin stoklarında 10 milyon varillik bir artış olduğunu bildirdi.

WTI vadeli işlemleri %0,8 artışla 81,83 dolar olurken Brent %0,6 yükselerek 84,20 dolardan işlem gördü.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap