Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Dolar Endeksi yükselişini sürdürüyor ve 94.00’i yeniden alıyor

  • DXY Salı gününde biraz yukarı yönlü bir ivme kazanmayı başardı.
  • ABD 10 yıllık getirileri, %1.50 kıstasının hemen altında yan çizgili görünüyor.
  • ISM İmalat Dışı, ticaret dengesi rakamları, bir sonraki dokunuşta Fedspeak.

Dolar bazı dip alıcılarla karşılaştı ve şimdi ABD Dolar Endeksi’ni (DXY) 94.00 bölgesine geri itiyor.

ABD Dolar Endeksi verilere ve getirilere bakıyor

Art arda üç günlük geri çekilmeden sonra, endeks şimdi teklif görünüyor ve Salı günü geri dönüş rakamı 94.00’de kilit bariyere daha yakın işlem görüyor.

Dolardaki toparlanma, eğrinin kısa ucunun %0,28 civarında seyretmesi ve karın şu an için %1,50’nin altında seyretmesi ile ABD getirilerindeki yan çizgili havanın arkasından geliyor.

Bu arada, yatırımcılar, borç tavanının artırılıp artırılmayacağına veya askıya alınmasına ilişkin devam eden tartışmalardan kaynaklanan gelişmeleri izlemeye devam ediyor. Hazine Bakanı J.Yellen’in son uyarılarına göre, federal hükümetin 18 Ekim’e kadar parasının bitebileceğini hatırlatmakta fayda var.

ABD takviminde göze çarpan olay, ISM İmalat Dışı, Markit tarafından ölçülen nihai Hizmetler PMI’sı, ticaret dengesi rakamları, IBD/TIPP Endeksi ve FOMC’den R.Quarles’ın (sürekli seçmen, merkezci) konuşması olacak.

USD civarında nelere dikkat edilmelidir?

Endeks haftanın başında 93.70 bölgesine kadar düştü ve burada makul bir çekişme ortaya çıktı. Kar alma havası, geçmiş seanslarda tanık olunan güçlü dolar kazanımları ışığında risk kompleksindeki ılımlı toparlanma ve ABD tahvil faizlerindeki yumuşak not, geçmiş seanslarda yenilenen düşüşle birlikte çalıştı. Bu arada dolar, piyasaların daralma sürecinin “yakında” başlamasına ilişkin beklentilere uyum sağlaması, gelecek yıl içinde bir noktada muhtemel faiz artışları ve daha kalıcı bir yüksek enflasyona ilişkin yükselen görüş tarafından destekleniyor. ABD temellerinden elde edilen olumlu sonuçlar, Delta varyantının ilerlemesine ilişkin endişelerin azalmasıyla birleştiğinde, yakın/orta vadede doların yapıcı görünümüne katkıda bulunmalıdır.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap